1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
FrozenT [24]
2 years ago
11

Translate to algebra; the quotient of a number less than ten and the number less two​

Mathematics
1 answer:
Alja [10]2 years ago
5 0

Answer:

please can u give full question

You might be interested in
70th term of 18,34,50
Shtirlitz [24]

Answer: 1122

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
( 1 - 2 - 10 - 12 -<br> -33 - 2) - (50 + 9)=
seropon [69]

Answer:

-51

Step-by-step explanation:

Change some positives to negetives and simply add and subtract.

3 0
3 years ago
Complex zeros of 4x^4-13x^3+31x^2+293x-75
AnnZ [28]
Sorry could you elaborate a bit further on the question

3 0
3 years ago
40 is 50% of what number?<br> A. 20<br> B. 40<br> C. 60<br> D. 80
Alex787 [66]

Answer:

D. 80

Step-by-step explanation:

multiply 40 by 2 cause its 50 percent

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
two friends have a conversation mario tells roberto "the money i have is twice that you have" roberto answer "if you give me 6 d
crimeas [40]

Answer:

Before anyone gives anyone money, Mario has 24 dollars and Roberto has 12 dollars. After they give each other money, both of them have 18 dollars.

Step-by-step explanation:

Mario has twice as much as Roberto, BUT if Mario gives Roberto 6 dollars, then they have the same amount.

M = 2R

M - 6 = R + 6

To isolate M, you need to add 6 on both sides.

M - 6 + 6 = R + 6 + 6

M = R + 12

M = 2R

Substitute M for the value above that we found.

R + 12 = 2R

Now we subtract R on both sides, so that only one side has the variable R.

R - R + 12 = 2R - R

12 = R

M = 2R

Substitute for the value of R.

M = 2 x 12

M = 24

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Caitlin is at the grocery store, and she’s trying to finthe unit price on a 6-pack of drinks on sale for $2.99.
    10·1 answer
  • According to a poll, 56% of voters support funding a new community center. A surveyor randomly selects 75 voters and asks each v
    13·1 answer
  • William recorded data to determine the relationship between the time usage, x, and the percentage of charge left on his mobile p
    14·1 answer
  • Listen i know its dumb but- <br> solve for w<br> 10 + w = -9
    5·1 answer
  • Solve y = ax2 + c for x
    12·2 answers
  • What is the answer to 3x +12 &gt; 60
    6·1 answer
  • One student says -5 is bigger than -4 and uses money as the analogy: “If I owe $5, I have a bigger debt than if I owe $4.” What
    7·2 answers
  • Mark can buy 15 tea bags for $3. What is the unit rate of price per bag? At that rate, how many tea
    9·2 answers
  • Which one is it please help
    10·2 answers
  • For the given fact below, which subsequent true/false statement is true?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!