1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WARRIOR [948]
2 years ago
9

Simplify: 6 × 9 ÷ 3 − 4 × 5 ÷ 2 A) 4 B) 8 C) 10 D) 11

Mathematics
1 answer:
Valentin [98]2 years ago
3 0

Answer:

b)8

is the answer it's was helpful to you

You might be interested in
Please help me with this problem
oksian1 [2.3K]

Diagonal = SQRT(8^2 + 12^2 + 30^2)

Diagonal = SQRT(64 + 144 + 900)

Diagonal = SQRT(1108)

Diagonal = 33.3 feet

5 0
3 years ago
A car traveled on the highway at 65 miles per hour for 45 minutes. What distance did the car travel?
daser333 [38]

i think its 52 miles.

the fraction of the time is 4/5 which is .8 so

65 * .8 = 52

i hope this helps :)

3 0
3 years ago
WHERE DO I PLACE THIS
allochka39001 [22]
The absolute value is the value of the number without the sign. So in this case it's 3 and -3

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the measures of (x-10) (4x-10)
Arte-miy333 [17]
The answer is 5x 6q
4 0
3 years ago
If the legs of an isosceles right triangle have a length of ft, the hypotenuse will have a length of?
lesya [120]
Isoceleese means then that 2 sides are equal
right triangle so the legs are equal

a^2+b^2=c^2
the legs aer a and b
in isocoleese, a=b
a^2+a^2=c^2
2a^2=c^2
if isocoleese=a then c=?
solve for c
sqrt both sides
a√2=c


if the legs are x feet, then the hyppotonuse is x√2 feet
6 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE ANSWER ASAP! *PICTURE ATTACHED*
    13·1 answer
  • Given f(x) = 3x2 + 10x - 8 and g(x) = 3x2 - 2x<br>What is (f/g)(x)?​
    5·1 answer
  • 24 16/17 divided by 4 8/9
    5·1 answer
  • A theater charges $5.00 admission for adults and $2.50 for children. At one showing 240 admissions brought a total of $800. How
    5·1 answer
  • If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag<br> of bananas.
    13·1 answer
  • Let the function f(x) have the form f(x) = Acos(x - C). To produce a graph that
    6·1 answer
  • A box contains 1212 square feet of tiles and costs $40.21. What is the approximate price per square foot?
    15·1 answer
  • Given circle o, what is the length of arc AB if m AOB =40° ?<br> Radius is 9
    8·1 answer
  • A man is 61 5/12 inches tall and his daughter is 58 4/9 inches tall. How much taller is the man?
    9·1 answer
  • Put it in your own words
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!