1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad1618 [11]
2 years ago
10

Given the following function, find h(3). h(t) = t2 − t + 7

Mathematics
1 answer:
g100num [7]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

h(t) = t² - t + 7

h(3) = 3² - 3 + 7 = 9 - 3 + 7 = <em>13</em>

You might be interested in
A coat and a pair of boots are on sale for 20% off. The regular price of the coat is $225. The regular price of the boots is $13
murzikaleks [220]

Answer:

104

Step-by-step explanation:

I don't really get it

4 0
2 years ago
Boxes that are 12 inches tall are being stacked next to boxes that are 18 inches tall. What is the shortest height qt which the
motikmotik

Answer:

The shortest height is 36 inches

Step-by-step explanation:

Here in this question, we want to know the shortest height with which boxes of 12 inches tall staked will be the same height with which boxes of 18 inches staked beside it

This is a question that has to do with multiples; In other words, we are simply looking for the lowest common multiple of 12 and 18;

The multiples of both are as follows;

12 - 12, 24,36,48,60•••••

18-18,36,54,72••••••

We can see that at the point 36, both have their first multiple match

So we can say that the lowest common multiple of 18 and 12 is 36

3 0
3 years ago
What is the is the unit rate for $2.50 for 5 ounces
borishaifa [10]
Unit rate the the price for one thing, so we'll have to find the price for one ounce.

\frac{money(y)}{ounce(x)}
Just follow it:
\frac{2.50}{5}  = .5
It cost $.50 for one ounce.

Tell me if this helps!!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
object weighs 8,000 grams, how many kilograms does it weigh? A) 8 kilograms B) 80 kilograms C) 800 kilograms D) 80,000 kilograms
givi [52]

Answer:

A) 8 kilograms

Step-by-step explanation:

"kilo-" is a prefix meaning 1000. So, 8 kilo-grams = 8 thousand grams = 8,000 grams.

8 0
3 years ago
What percent of discount should be given in a doll costing Rs 180
wolverine [178]

Answer:

11.11%

Step-by-step explanation:

So the question is:

$180 * (x)% = $y

Therefore $180 - $y = $160

Now:

180 - 160 = 20

Therefore; $20 is the discount

Now per cent of discount:

20/180 * 100 = 11.111111111111111111111%

therefore: per cent of discount is 11.11% (rounded to two decimal place)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • I need the answers for 11-13 please and thank you is you can only do one of them that’s okay with me
    10·1 answer
  • A plane flies round-trip to Philadelphia. If flies to Philadelphia at 220 miles per hour and back home with a tailwind at 280 mi
    13·1 answer
  • I need help on this problem. It is about absolute values, so here is the question:
    11·1 answer
  • The red graph (1) is the graph of f(x) = log(x). Describe the transformation of the blue function (2) and write the equation of
    11·1 answer
  • Explain your answer, please
    14·2 answers
  • Do I multiply 60% of 68
    9·2 answers
  • Point M is the midpoint between points A and B. If A(−5, 4) and B(−1, −8) find the location of M. M is located at the point . AS
    13·1 answer
  • PLS HELP ILL MArk BRAINLIEST!!
    6·2 answers
  • OFFERING 50 POINTS
    11·2 answers
  • A scale drawing of an ant uses a scale of 1 centimeter = 1.5 millimeters. If the actual ant is 5 millimeters long, find the leng
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!