1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
12

What do these (>, ≥, <, ≤) mean

Mathematics
2 answers:
agasfer [191]3 years ago
7 0

Answer:

Less Than,Less Than or Equal to,Greater Than,Greater Than or Equal to

Step-by-step explanation:

The line under plays the role of an equal sign and the others are pretty self explanatory

Ivenika [448]3 years ago
3 0

Answer: The first one is a greater sign, the second one is greater than or equal to, the third one is less than, and the last one is less than or equal to.

Step-by-step explanation: hope this helps

You might be interested in
hannah and mallory are selling boxes of cookies for a school fundraiser. each box costs the same amount. hannah sells 14 boxes.
aleksley [76]

The cost per box of cookies is $3.75

The total amount Hannah raised from the sales of cookies is $52.50

The total amount Mallory raised from the sales of cookies and donations is $88.50

In order to determine the cost per box of cookies, take the following steps:

The first step is to determine the total sum of the boxes sold by Hannah and Mallory

Sum of the boxes sold = 14 + 22 = 36 boxes

36 boxes were sold by Hannah and Mallory

The second step is to determine the total cost of the 36 boxes sold.

Total cost of 36 boxes = total amount raised - donation

$141 - $6 = $135

The third step is to determine the total cost of each box

cost of one box = total cost of 36 boxes / total number of boxes

135 / 36 = $3.75

The total amount Hannah raised = cost per box x number of boxes she sold

14 x $3.75 = $52.50

The total amount Mallory raised = amount raised from the sale of cookies + donation

amount raised from sales = cost per box x number of boxes she sold

22 x $3.75 = $82.50

Total amount = $82.50 + $6 = $88.50

A similar question was answered here: brainly.com/question/10915476?referrer=searchResults

8 0
3 years ago
Select all that apply.
galina1969 [7]
A and C
^^^^^^^^^^^^^^^
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
F(-1) if f(x) = -3x – 5
Varvara68 [4.7K]

Answer:

-2 would be the answer

8 0
2 years ago
You have 3 number
Dominik [7]

Answer:

2

Step-by-step explanation:

The last number is 2

You calculate this by the only way the mean can be 4 is if the 3 numbers= up to 12. so 9 + 1=10 and if were looking for 12 we need 2 more so 2.

10 + 2=12

When dealing with mean you calculate the sum of all the number(check) then divided by the total of numbers so 3

12 divided by 3=4 and 4= your mean

Hope it helps have a great day:)

4 0
2 years ago
What is the value of n? N–2=10n+42 Enter your answer in the box. N =
Oliga [24]

\frac{44}{9}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Using factor theorem, factorize: x3 - 6x2 + 3x + 10
    7·1 answer
  • Promotional and selling activities account for $52.50 of the price of a $700 item. What percent is that?
    9·1 answer
  • Please help<br> Calculate the value of the power below.
    9·1 answer
  • QUICK QUESTION PLZ HELP
    12·1 answer
  • place parenthesis in the expression ok the left sp that the esperssion simplifies to the expression on the right: -5+5-4a+1=20a
    7·1 answer
  • What is the solution set of {xlx&lt;-3}{xlx&gt;5)?
    14·1 answer
  • What is the unit rate of 2 for $4 55oz - 64oz
    9·1 answer
  • Your city is represented in a coordinate plane where each unit represents 1 kilometer. The library is at (1, −2), the post offic
    11·1 answer
  • What is a one-step equation?
    6·1 answer
  • How is this supposed to be done lol
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!