36 take 150-40 then you would want to decide 3 from 110
70 liters ÷ 100 samples= 0.7 or 7/10 liter per sample
Hope this helps! :)
Answer:
with proportional relationships, you can simply divide the y coordinate by the x coordinate to find the unit rate: In this case, if (5,4) lies on the line then you have 5 lbs of potatoes for 4 dollars or .80 cents for 1lb of potatoes. The point (10,8) represents 10 lbs of potatoes for 8 dollars. Here you can see that dividing 8 by 10 we once again get the unit rate of .80 cents per 1 lb of potatoes.
x = lbs of potatoes and y = price(4,3)....this means 4 lbs of potatoes cost $ 33/4 = 0.75 cents per lb <== 1 lb of potatoes cost 0.75(8,6)...this means that 8 lbs of potatoes cost $ 6
Hope this helps
-Agarvated Team