1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tatiana [17]
3 years ago
7

Kyle has a total of 16 coins in his pocket. All the coins are nickels or quarters, and they have a total value of $2.20. How man

y nickels does Kyle have?
7 nickels
8 nickels
9 nickels
11 nickels
Mathematics
2 answers:
Dmitrij [34]3 years ago
7 0

Answer:

9 nickels

Step-by-step explanation:

He doesn't have that many coins, and there are 4 choices, so let's use the guess method.

Try 7 nickels.

7 * $0.05 = $0.35

16 - 7 = 9

9 * $0.25 = $2.25

The quarters alone are worth more than $2.20, so this is not the answer. We need more nickels and fewer quarters.

Try 11 nickels.

11 * $0.05 = $0.55

16 - 11 = 5

5 * $0.25 = $1.25

$0.55 + $1.25 = $1.80

The coins are worth too little. We need fewer nickels and more quarters.

Try 9 nickels.

9 * $0.05 = $0.45

16 - 9 = 7

7 * $0.25 = $1.75

$0.45 + $1.75 = $2.20

The coins are worth the correct amount.

Answer: 9 nickels

kupik [55]3 years ago
6 0

Answer:

9 nickels

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Kevin traveled at a constant speed on the highway from Hickory Hills to Chicago in 20 minutes. The distance from Hickory Hills t
beks73 [17]

Answer: V=51\ \frac{mi}{h}

Step-by-step explanation:

You need to used the following formula:

V=\frac{d}{t}

Where "V" is the speed, "d" is the distance and "t" is the time.

In this case you know that Kevin traveled at a constant speed on the highway from Hickory Hills to Chicago in 20 minutes (which is \frac{1}{3}\ h) and the distance is 17 miles. Then, you can identify that:

t=\frac{1}{3}\ h\\\\d=17\ mi

Therefore, knowing these values, you can substitute them into the formula. Then, you get:

V=\frac{17\ mi}{\frac{1}{3}\ h}\\\\V=51\ \frac{mi}{h}

8 0
3 years ago
6r-r+8(15-r)+23-6 solve
lys-0071 [83]
Your answer is -3r + 137

thats the answer i think
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLEASE SHOW WORK FOR BRAINLIEST!!
sergejj [24]

The picture would change the distance from the bridge, the ground, and the jumper.

6 0
3 years ago
Oranges sell 8 for $1.84. Find the unit rate.
sweet-ann [11.9K]

Step-by-step explanation:

oranges sell 8 for 1.84$

so,

1 unit orange =\tt{\dfrac{1.84}{8}=0.23\$ } ⠀

3 0
3 years ago
-5 + x =3 solve for x <br> PLEASE HELP ME ASAP
hram777 [196]

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

Step 1: Write equation

-5 + x = 3

Step 2: Solve for <em>x</em>

  1. Add 5 to both sides: x = 8

Step 3: Check

<em>Plug in x to verify it's a solution.</em>

-5 + 8 = 3

3 = 3

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is greater 3/11 or 2/6
    6·2 answers
  • According to the History 202 syllabus, the first paper is worth 25% of the course grade, the second paper is worth 20% of the co
    9·1 answer
  • How many zero pairs must be added to the function
    11·2 answers
  • PLEASE ASNWER ASASP for BRAINLEST!!!!!!!!!!!!!!!!!
    13·1 answer
  • I’ll give you a huge virtual bear hug if you answer this right
    5·1 answer
  • someone please help me i’m currently failing and i really need the answers to this assignment. Look at my previous questions.
    7·1 answer
  • Write 41.139 as a mixed number.
    11·2 answers
  • Solve the system of equations by substitution <br><br> y = 2x + 1 and 3x + y = 16
    8·1 answer
  • At a sleepover, three friends ate of a pizza. For a snack the next day, the friends
    15·1 answer
  • There are four boys and eight girls in a class. The teacher randomly selects three different students to answer questions. The f
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!