Answer: The correct graph that would depict the table correctly would be the first one listed. There is a sudden increase in the last day which would cause the graph to curve. Hope this helps you out! If you need anything else I'm here to help.
First you find the unit rate. (Divide 2.76 by 18)
You will find out that each ounce costs $0.15
Then divide 2.07 by 0.15.
The answer is 13.8 ounces.
Answer:
y = 3
General Formulas and Concepts:
<u>Pre-Algebra</u>
Order of Operations: BPEMDAS
- Brackets
- Parenthesis
- Exponents
- Multiplication
- Division
- Addition
- Subtraction
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Define</u>
y = 2x + 1
x = 1
<u>Step 2: Evaluate</u>
- Substitute in <em>x</em>: y = 2(1) + 1
- Multiply: y = 2 + 1
- Add: y = 3
For this case, the first thing to do is to graph the following ordered pairs:
(-6, -1)
(-3, 2)
(-1,4)
(2,7)
We observe that the graph is a linear function with the following equation:
y = x + 5
Note: see attached image.
Answer:
The function that best represents the ordered pairs is:
y = x + 5
Answer:
4:1
Step-by-step explanation: