1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Illusion [34]
3 years ago
15

Which of the following shows the prime factorization of 72 using exponential notation?

Mathematics
2 answers:
Luba_88 [7]3 years ago
6 0

Answer:

2^3 .3^2

Step-by-step explanation:

if 2×2×2 = 8

and 3×3=9 then 8×9=72

oksano4ka [1.4K]3 years ago
4 0

Answer:

2³ × 3²

Step-by-step explanation:

Repeatedly divide by 2 until finish, then divide by 3

72 ÷ 2 = 36

36 ÷ 2 = 18

18 ÷ 2 = 9 , then

9 ÷ 3 = 3

3 ÷ 3 = 1 ← finish when 1 is reached

Then

72 = 2 × 2 × 2 × 3 × 3 = 2³ × 3²

You might be interested in
What is the result when 6x3 + 11x2 + 9x + 2 is divided by 3x + 1?
konstantin123 [22]

<u>Answer:</u>

<u>(6x^(3)+11x^(2)-19x+5)-:-(3x-2)</u>

<u>Step-by-step explanation:</u>63+112+32+1

for some reason it showed that but yeah hope this helps!

4 0
2 years ago
Please help <br>Much appreciated ​
mafiozo [28]

Answer:

x^2 -10x+25

Step-by-step explanation:

(x-5)^2

Rewriting

(x-5)(x-5)

FOIL

first: x*x = x^2

outer: x* -5 = -5x

inner: -5*x = -5x

last: -5 * -5 = +25

Add them together

x^2 -5x-5x+25

Combine

x^2 -10x+25

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is extended form for 76.429
Zanzabum
(70x10)+(6x1)+(4x1/10)+(2x1/100)+(9x1/1000)
3 0
3 years ago
The tip jar at a sandwich shop has been found to have a dollar value 0.65ℎ +1.25, where ℎ is the number of hours since the shop
DedPeter [7]

Answer:

The intial value is 1.25

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
In the image, point A marks the center of the circle. Which two lengths must form a ratio of 2:1?
harina [27]
I hope this helps you

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 12 touchdowns in 6 games unit rate
    12·2 answers
  • Meryl spends a total of $68.82 for 2 pairs of sneakers with the same cost. The sales tax is $5.32. Meryl also uses a coupon for
    7·2 answers
  • Evaluate -8w + 3z when w = 2.2 and z = -9.1.
    13·2 answers
  • if you pick one card at random from standard deck of cards, what is the probability it is not the ace of spades
    7·2 answers
  • Kenny wants to take his dog to an obedience school. At sit and stay school, 12 lessons cost $96. At canine community center,25 l
    13·1 answer
  • For this problem what I did was add all the measurements and I got 48 m. However, it is wrong. How do I go about solving the per
    7·1 answer
  • Example $4
    7·1 answer
  •  PLEASE HELP ILL GIVE BRAINLIESTTTT :)
    11·1 answer
  • Can someone help me?
    7·2 answers
  • The cheerleaders at Lake High School launch T-shirts into the crowd every time the Lakers score a touchdown. The height of the T
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!