1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
german
2 years ago
11

What is the value of the 20th term in this sequence? f(n)=6n−18

Mathematics
1 answer:
babunello [35]2 years ago
4 0

The value of the 20th term in this sequence will be 102

Since we are given f(n)=6n−18.

In this case, we have been given n to be 20. Therefore, f(n)=6n−18 will then be written as:

f(n)=6n−18

f(20) = 6(20) - 18

f(20) = 120 - 18

f(20) = 102

In conclusion, value of the 20th term in this sequence will be 102

Read related link on:

brainly.com/question/12246947

You might be interested in
Eli is following this recipe to bake bread rolls.He uses 900 g of flour.How much of the other ingredients does he use?Recipe: Ma
jarptica [38.1K]
18g salt
13.5g yeast
67.5mL oil
540mL water

i did it all in my head but it should be correct

hope i could help!
3 0
3 years ago
What do you need to know?
Daniel [21]
Do you know whats the slope of the line on the graph ?

4 0
3 years ago
I WILL AWARD BRAINLIEST!! PLEASE HELP!! Given: ΔABC, AB = AC X ∈ AC , Y ∈AB AX = AY Prove: BX = CY m∠ABC = m∠ACB △ABX≅△____, by
EleoNora [17]

Answer:

△ABX ≅ △ACY, by reason that they are equal and congruent to each other.

I hope this answers your question.

6 0
3 years ago
Which three-dimensional figure is formed by the rotation given?
marysya [2.9K]
A line being rotated in such a way I would think would be A
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A carton of one dozen eggs costs $1.92. What is the unit price of each egg?
telo118 [61]

Answer:

$0.16

Step-by-step explanation:

unit price = price of carton / number of eggs

unit price = $1.92/12

unit price = $0.16

5 0
1 year ago
Other questions:
  • You open a bank account with an initial deposit of $45 and plan to increase the amount deposited by $23 per year. What will the
    8·1 answer
  • Which describes a situation when an estimation is appropriate? A. Margo wants to buy a sweater for $15.98 and a pair of socks fo
    5·1 answer
  • What is 15/50 written in percent
    6·1 answer
  • 2xsquared +3x+1=0 solve using quadratic formula
    6·1 answer
  • Which ordered pair (a,b) is the solution to the given system?
    11·1 answer
  • A(n) is any number that is used to multiply a variable, such as the 6 in
    6·1 answer
  • Lines y and z are parallel. what is the measure of angle 2?
    6·1 answer
  • You can also put A. B. C. or D.<br><br>​
    15·1 answer
  • Diferencia entre el bote el pase y tiro en el baloncesto
    6·1 answer
  • Please provide a step by step.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!