1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
den301095 [7]
3 years ago
9

Solve the proportion 7/5=21/x

Mathematics
2 answers:
Paha777 [63]3 years ago
8 0

Answer:

15

Step-by-step explanation:

7/5=21/x

or, 7x=21*5

or, x=(21*5)/7

x=15

kondaur [170]3 years ago
3 0

Answer:

x=15

Step-by-step explanation:

You might be interested in
who's better Messi or Ronaldo based on these pictures. when there ratio of shots is m= 500 out of 400 and r=700 out of 3000
jolli1 [7]
Ronaldo................
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chloe is planning an event and purchasing floral arrangements. At Petals Plus, the arrangements cost $35.17 each, and the store
Pachacha [2.7K]

Answer: You would need at least 5 arrangements to make Blooms a better deal

Step-by-step explanation:

Petals Plus

y= 35.17x+67

Blooms

y= 25.03x+108

35.17x+67 =25.03x+108

10.14x= 41

x= 4.05

7 0
3 years ago
If 15 books cost $90, what is the unit price?
creativ13 [48]

Answer:

$6/ book

Step-by-step explanation:

Unit price = Total cost/ total number of items

                = 90/15

                =$6 per book

4 0
4 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me please
olya-2409 [2.1K]
The answer is A. I hope I helped
7 0
3 years ago
Is the square root of 222 rational number ​
nignag [31]

Answer:

The square root of 222 is an irational number.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The revenue from selling x hats is r(x)=18x The cost of buying x hats is c(x)=8x+30. The profit from selling x hats is p(x)=r(x)
    11·1 answer
  • Three times the difference of x and 2 is greater than 21
    10·1 answer
  • A. The cost of 8 shirts is $15
    12·2 answers
  • Find the slope of a line that passes through the points (4, -2) and (6, -8).
    11·1 answer
  • HELPPP PLEASE I NEED THIS BY FRIDAYYYYY!!!!
    8·1 answer
  • Andy runs the same number of miles, x, every week. His total distance run each week is less than 60 miles. Which inequality repr
    10·1 answer
  • Emilia went out to eat dinner, and the meal cost $20.00. If Emilia received a 30% discount, what was the total value of the disc
    6·1 answer
  • Some people advise that in very cold​ weather, you should keep the gas tank in your car more than half full. Lou​'s car had 5.3
    6·1 answer
  • Discount City gives a 15% discount on all merchandise on Tuesdays. The sales tax
    6·1 answer
  • F(x)=x^2-6x<br> g(x)= √x<br> Evaluate f(g(25)) = ???
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!