1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
6

Tamara is creating a model of a rectangle. She has 26 inches of yellow ribbon to use for the border of the rectangle. She wants

the length, l, to be 3 inches greater than the width, w. Which system of equations could Tamara use to find the dimensions of a rectangle that uses all of the ribbon?





Tamara is creating a model of a rectangle. She has 26 inches of yellow ribbon to use for the border of the rectangle. She wants the length, l, to be 3 inches greater than the width, w. Which system of equations could Tamara use to find the dimensions of a rectangle that uses all of the ribbon?











Mathematics
2 answers:
PtichkaEL [24]3 years ago
7 0
<h2>Answer: </h2>

26=2L+2W

L=W+3

<h2>Step-by-step explanation: </h2>

Let,

L be the length of the rectangle

W be the width of the rectangle

As Tamara will use the ribbon for the border of rectangle, this means we need the perimeter of rectangle.

Perimeter is given as :

P=2L+2W

As Tamara is using 26 inches of ribbon so perimeter is 26.

Equation becomes,

26=2L+2W  ..........(1)

Tamara wants the length to be 3 inches greater than the width, so equation becomes:

L=W+3   ..........(2)

Substituting equation 2 in equation 1:

26=2(W+3)+2W

=>26=2W+6+2W

=>4W=26-6

W=5 inches.

And,

L=W+3

= 5+3=8 inches

Therefore, we can say that the system of equations used are :

26=2L+2W

L=W+3

DIA [1.3K]3 years ago
6 0
P = 2(L + W)
L = W + 3
these would be ur equations...and u would sub in 26 for P

You might be interested in
Cody hiked at an average speed of 1 mile per hour for 5 hours on Saturday. He hiked an average speed of 2 miles per hour for 3 h
ivanzaharov [21]

Answer:

Step 1: Multiply 1x5 Step 2: Multiply 2x3 Step 3: Add the two products

d=v*t

d=distance

v=velocity(speed)

t=time

distance is equal to the product of velocity and time, equation form;

d=vt

Any questions please feel free to ask. Thanks!

3 0
3 years ago
Ben is 6 feet tall. At a certain time of day, Ben's shadow appears on the ground to be 6 feet long. What is the angle of elevati
nevsk [136]

Step-by-step explanation:

let us consider the elevation of the sun is x

then

x=6×6

x=36

7 0
3 years ago
Analyze the diagram below and complete the instructions that follow.<br> Find the value of x.
liubo4ka [24]

Answer:

x=30

Step-by-step explanation:

2x=y-x

3x=y

2y=180

y=90

x=30.

7 0
3 years ago
Is a type of bar graph to represent<br>grouped data​
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

A histogram is a bar graph that represents grouped data

8 0
3 years ago
To show that the triangles are congruent, triangle ABC could be transformed by
tekilochka [14]

Answer:

D a reflection over the x axis by a reflection over the y axis

Step-by-step explanation: if u put the triangle on the button left up then move it to the upper right it’s congruent.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the answer to this problem?
    10·1 answer
  • I need help on 9-10 , I will mark brainliest
    12·2 answers
  • There are 4 Russian dolls. The largest doll is 12 inches tall. The height of each of the other dolls is 7/10 the height of the n
    14·2 answers
  • (4x^4+7x+5x^3)+(8x^4+6x^3-3x)-(4x^4+4x^3-8x)<br>plz help​
    10·1 answer
  • $69 shoes; 6% tax whats the total
    12·2 answers
  • The circle shown has the center o and the measure of angle aob is 45. if the area of the shaded sector is 18 pi what is the radi
    15·1 answer
  • A cell phone provider charges $120 per month. There is a 15% discount for those who also subscribe to home phone service. What p
    15·1 answer
  • SAVINGS ACCOUNT Ms. Cole pays $2 a month
    12·1 answer
  • On a certain hot​ summer's day, 459 people used the public swimming pool. The daily prices are $1.50 for children and $2.00 for
    7·1 answer
  • Based on her recipe, Elena knows that 8 servings of
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!