1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tom [10]
2 years ago
12

Mr. Larson is debating between investing $10,000 into an account that pays 4% interest compounded daily or 4.9% compounded weekl

y. Calculate the ending balance and interest earned for each scenario. Which option will earn him
the most money in three years?
Mathematics
1 answer:
AVprozaik [17]2 years ago
5 0

9514 1404 393

Answer:

   4.9% weekly

Step-by-step explanation:

The compound interest formula is ...

  A = P(1 +r/n)^(nt)

where A is the account balance that results from investing P at rate r compounded n times per year for t years.

Filling in the values for the two scenarios, we find ...

  A = 10,000(1 +0.04/365)^(365·3) ≈ 11,274.89

  A = 10,000(1 +0.049/52)^(52·3) = 11,582.74

The higher interest rate will earn Mr. Larson the most money in three years. (4.9% weekly)

You might be interested in
For each pair of tennis shoes Jayla owns, she owns 4 pairs of flip flops. If jayla has 9 more pairs of flip flops than tennis sh
SSSSS [86.1K]

Answer: There are 12 pairs of tennis shoes.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

For each pair of tennis shoes , she owns 4 pairs of flip flops,

so their ratio will be 1:4

Let the number of tennis shoes be x

Let the number of flip flops be 4x

According to question,

4x-x=9

3x=9

x=\frac{9}{3}

x=3

So, the number of pairs of tennis shoes is given by

4x=4\times 3=12

Hence, there are 12 pairs of tennis shoes.

3 0
3 years ago
I know this is a lot but can anyone please help with 10-15?
Natali5045456 [20]

Answer:

what

Step-by-step explanation:

i din't understand this question

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Nick, Joey, Beki, and Carmen ran in the town's annual road race. Each person had a different jersey number {2, 13, 20, and 34} a
erastova [34]

Answer:

Beki's jersey number is 34. She last 12 minutes

Nick's jersey number is 20. He last 10 minutes

Carmen's jersey number is 2. She last 14 minutes

Joey's jersey number is 13. He last 11 minutes

Step-by-step explanation:

• The sum of the digits on Beki's jersey number is 7. Therefore, Beki's number is necessarily 34 (3+4 = 7)

• Nick's jersey number is 18 greater than Carmen's. Therefore, Nick's jersey number is 20 and Carmen's jersey number is 2 (2 + 18 = 20). If Carmen's jersey number was 13, 13+18 = 31 which is not included in the options. If it was 20, 20+18 = 38 is not included either.

• From previous items, Joey's jersey number is 13

• The runner with the lowest jersey number also ran the slowest time. Therefore, Carmen last 14 minutes

• Nick finished exactly 2 minutes faster than Beki. Therefore, Nick's time is 10 minutes and Beki's time is 12 minutes, because from the remaining options (10, 11 and 12) this is the only combination 2 minutes apart.

• From previous items, Joey's time is 11 minutes

7 0
3 years ago
the figure formed by the intersection of a solid with a plane parallel to the base of the solid is congruent to the base if the
Y_Kistochka [10]
... if the solid is a prism.
8 0
3 years ago
Lisa is examining a two-way table representing the sales of juice packaged in bottles with an old or new label. In the table, p,
lana66690 [7]
We can use the simple rule for finding the number of sales;

Sales = number of items sold ÷ (remaining item + items sold)

Therefore,

To find out the impact of the new label on sales we can say:

Sales = number of items sold ÷ (remaining item + items sold)

Sales for new label = p ÷ (p + q)
And,
Sales for old label = r ÷ (r + s)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation to find the missing side lenght. use ? for the number you do not know
    6·1 answer
  • A car travels at an average speed of 48 miles per hour. How long does it take to travel 180miles?
    5·2 answers
  • Question in the attachment!!!!
    9·1 answer
  • A 3-pack of raffle tickets costs $5.76. What is the unit price​
    7·2 answers
  • Help plzzzzz will give brainliest
    12·1 answer
  • Ernesto has a jump rope that is 10.5 feet long. To make the jump rope the ideal length for his height, Ernesto needs to cut off
    14·2 answers
  • What’s the answer to this?!
    8·2 answers
  • Helppp meeee and answer pleaseeeeeeee
    15·2 answers
  • Round 763 to the nearist ten
    12·2 answers
  • Is constructed by making arcs centered at a and b without changing the compass width. which equation is not necessarily true? a.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!