1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
fgiga [73]
2 years ago
15

I need help with the number 27 and 28

Mathematics
1 answer:
Cloud [144]2 years ago
5 0

i dont really know sorry

Step-by-step explanation:

You might be interested in
you eat $0.85 for every cup of hot chocolate you sell. How many cups do you need to sell to earn $55.25
Alina [70]

0.85$ for 1 cups

1$ for 1/0.85 cups

55.25$ for [1/0.85]*55.25 = 55.25/0.85 = 65 cups


5 0
3 years ago
Evaluate 5x-7 when x=2
Reptile [31]

Answer:

the answer is 3since x is 2 so it becomes 5times 2 minus 7 equals to 3

4 0
1 year ago
Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total cost of $16. One pen costs $0.40 more than a pencil. What would one pencil and one
vladimir2022 [97]

It is given in the question that

Anna buys 12 pens and 20 pencils for a total cost of $16. One pen costs $0.40 more than a pencil.

Let the cost of pencil is $ x .

Therefore cost of pen is

$(x+0.40)

According to the question

12(x+0.40)+20x =16

Distributing 12 and combining like terms, we will get

12x+4.8+20x=16\\32x = 11.2\\x = 0.35

Therefore cost of pencil is $0.35 and cost of pen is

0.35+0.40=0.75

3 0
3 years ago
Calculate the area of the given quadrilaterals.​
nadya68 [22]

Answer:

dissect the trapezium into a square and triangle. since the triangle is a right angled one the base is 17-7=10cm

the height is found using Pythagorean theorem to be 24cm i.e 26²=x²+10²,x=√(676-100),x=√576,x=24cn

area of trapezium is (1/2)(a+b)h

a is the shorter side and b the longer side

(1/2)*(7+17)24

=288cm²

3 0
2 years ago
Simon has $40 to buy baseballs for her team's practice. Each baseball cost $3. Which inequality represents this situation?
Liula [17]
3b<40 because no matter what the price cannot be over 40 because she only has 40
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Daniel had $57 to spend on gifts he spent $10.51 on a gift for Isaac $8.73 on a gift for madison and $8.47 on a gift for Abigail
    11·2 answers
  • amber saved a total of $3.20 over 5 weeks.she saved the same amount of money each week.how much money did Amber save each week?
    10·2 answers
  • What is the unit rate for 692.08 ft in 21.1 s? Round to the nearest tenth if necessary. Enter your answer in the box.
    7·2 answers
  • What number has the same absolute value as -5 1/3
    14·2 answers
  • Find a8 of the sequence 10,9.75,9.5,9.25,….
    9·2 answers
  • While studying a 100 square mile area of jungle, a researcher finds 50 monkeys. Predict how many monkeys might inhabit a 1,500 s
    13·1 answer
  • Y- intercept of 6x-3y=24
    5·1 answer
  • Is this triangle a SSS, ASA, SAS, AAS, or HL
    8·1 answer
  • Raymond is making stir-fry rice for dinner. The recipe says to add 3/4 tablespoon of ground ginger, but he only has a 1/8 tables
    15·1 answer
  • 3-1 Ms. Choi started a part-time job at a cafe. She estimates that ⅛ of the people who order coffee also order pastries. Write a
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!