1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Tresset [83]
2 years ago
6

6 times the sum of a number and 12 is 114. what is the number?

Mathematics
2 answers:
grin007 [14]2 years ago
5 0

Answer:

6 times the sum of a number and 12 is 114. The number is 17

Step-by-step explanation:

6 x 17 + 12= 114

sattari [20]2 years ago
4 0

Answer:

(12+114).6 this is because of the question , you have to multiple the sum 6 times

You might be interested in
Simplify.
Mekhanik [1.2K]
6a - (b - (3a - (2b + c + 4a - (a + 2b - c))))
6a - (b - (3a - (2b + c + 4a - a - 2b + c)))
6a - (b - (3a - (2b - 2b + 4a - a + c + c)))
6a - (b - (3a - (3a + 2c)))
6a - (b - (3a - 3a - 3c))
6a - (b - 3a + 3a + 3c)
6a - (b + 3c)
6a - b - 3c

x³ + x² - 25x - 25
x²(x) + x²(1) - 25(x) - 25(1)
x²(x + 1) - 25(x + 1)
(x² - 25)(x + 1)
(x² - 5x + 5x - 25)(x + 1)
(x(x) - x(5) + 5(x) - 5(5))(x + 1)
(x(x - 5) + 5(x - 5))(x + 1)
(x + 5)(x - 5)(x + 1)

36x² + 60x + 25
36x² + 30x + 30x + 25
6x(6x) + 6x(5) + 5(6x) + 5(5)
6x(6x + 5) + 5(6x + 5)
(6x + 5)(6x + 5)
(6x + 5)²
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the linear function graph.<br> A) <br> B) <br> C) <br> D)
katovenus [111]

Answer:

The answer is (A)

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
If a box of granola bars cost 2.25 and contains 8 bars, what is the cost of each bar? Round to the nearest cent
valentina_108 [34]
Just divide 2.25 by 8 and thatll be 
0.28 
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Question 5
Agata [3.3K]

Answer:

you can eat this pizza then you will got answer

8 0
3 years ago
PLZ HELP!!!!!!
jek_recluse [69]

Answer:

A: 39.1304348% OR 39%

B: 33.3%

Step-by-step explanation:

Part A:

find the total amount of children: 90+20+80+40=230

90-20=50

i got this from taking away the amount that like watching tv and not reading so from this you know 50 of those 90 that like watching tv also like tv and reading.

80-40=40

(same explanation as 90-20=50)

then do 50 +40 which equals 90

now you need to turn it into a percentage.

90/230=

9/23

=39.1304348%

if you need round it, do so!

Part b:

40+20=60

20/60= 2/6

=1/3

=33.3%

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Jamal is 12 years older than twice Stephanie’s age. The sum of their ages is 45. A. If Stephanie’s age is represented by x, writ
    14·1 answer
  • Fraction of ratio 4 : 5
    13·1 answer
  • Watermelons cost $0.35 per pound. Joseph’s watermelon costs between $4.20 and $5.25. Which compound inequality correctly represe
    11·1 answer
  • What is the volume of a right circular cylinder with a base diameter of 6 m and a height of 5 m? express you answer using pi
    11·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.75 for 3 muffins. What is the price per dozen
    8·1 answer
  • Solve square root of x+1 =4
    14·1 answer
  • volume of a cylindrical can of juice is 500cm3 and the diameter of its base is 8 cm find the height of the can of pineapple juic
    7·1 answer
  • Help for brainiest and extra points !!!
    5·2 answers
  • Please help I dont understand​
    12·1 answer
  • PICK ON OF THE FOLLOWING! (imagine attached)
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!