1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karo-lina-s [1.5K]
3 years ago
6

Can someone help me x^2 + 3 - 6(3x + 4) i will give brainliest

Mathematics
1 answer:
dangina [55]3 years ago
8 0

Answer:

{x}^{2}  - 18x - 21

Step-by-step explanation:

{x}^{2}  + 3 - 6(3x + 4)

{x}^{2}  + 3 - 18x - 24

{x}^{2}  - 21 - 18x

\boxed{\green{=  {x}^{2}  - 18x - 21}}

You might be interested in
Lorinda has 10 books on her bookshelf. 6 of these books have blue covers, and 4 have red covers.
crimeas [40]

Answer:

there is 60% chance it is blue and 50% its a fantasy one.

Step-by-step explanation:

6 out of 10 = 60%

3 out of 6 or 2 out of four is 50%

5 0
3 years ago
A bakery offers a sale price of $3.50 for 4 muffins. What is the price per dozen?
Elena-2011 [213]
A dozen is 12 and since 4 is a multiple of 12, I did 12 divided by 4 which is three. So i did 3.50 multiplied by 3 and the answer is 10.50
5 0
3 years ago
Maya needs $58 to go on a field trip. She has saved $18.50. She earns $6.50 per hour cleaning her neighbor's garden, and she ear
insens350 [35]

She has $18.50 so she needs $39.50.

6.50×3= 19.50

18.50+19.50= 38

5.25×4=21

38+21=59

Maya would have enough money to go on the trip.

6 0
3 years ago
0 of 10
Aleksandr-060686 [28]

Answer:

1038

Step-by-step explanation:

you add 308 and 730

4 0
3 years ago
What are some words found in geometry that are hard to specifically<br> define
pochemuha
Point, line, plane, Ray, segment, circle for a few
7 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line x-3y = 18 in slope-intercept form ?
    8·1 answer
  • The sum of the angle measures of any triangle is
    13·1 answer
  • Julie bought a drink for $2.99, two bags of chips for $1.29 each, and some gasoline at a convenience store. The price of gasolin
    12·1 answer
  • Solve for x please!!!!
    14·1 answer
  • Responde el siguiente problema de lógica: Al mirar el reloj, vemos que la manecilla de los minutos apunta a un número que casual
    13·1 answer
  • It takes 1 4 cups of mayonnaise to make 3 4 cups of tuna fish salad. If Cory has a recipe for 1 cup of tuna fish salad, how much
    14·2 answers
  • Examine the steps shown for testing whether or not x=1 is a zero for the function f(x)=x^3-3x+2. Identify the first line in whic
    9·1 answer
  • -1/-2*9*3/7what is -1 / -2 * 9 * 3/7
    11·2 answers
  • What is the Mean Absolute Deviation or MAD for each city?
    6·1 answer
  • Convert 0.45 to a percent. Remember to add the percent sign.<br> 0.45%<br> 4.5%<br> 45%<br> 50%
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!