1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
spayn [35]
3 years ago
9

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Lunna [17]3 years ago
6 0

Answer:

6^11

Step-by-step explanation:

you have 6 and 6 so it stays 6 and then you add the exponents on this problem which gives u 11

Norma-Jean [14]3 years ago
5 0

Answer:

6^11

Step-by-step explanation:

In this case the base remains the same but you add exponents. Try it on your calculator

6^5 x 6^6 = 362797056

6^11 = same as above

You might be interested in
Someone please help me
andrezito [222]

Answer:

Eat some mc donolds then ur good

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
the spice recipe calls for 1/2 tsp of crushed red pepper for every 1 1/4 tsp of black pepper. you use 6 tsp of crushed red peppe
aksik [14]
15 tsp of black pepper was used. 2 half tsp = one whole tsp. 12 half tsp is equivalent to 6 tsp. Multiply 1 1/4 by 12 and you get 15. <span />
4 0
3 years ago
Simplify the variable expression by evaluating its numerical part.
Virty [35]
You can use this one app it’s called Cymath it’s really helpful with these types of problems,
6 0
3 years ago
2Y - 1.7 =3.3 <br><br> HELP !!!!!
bogdanovich [222]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

Simplifying

2y + -1.7 = 3.3

Reorder the terms:

-1.7 + 2y = 3.3

Solving

-1.7 + 2y = 3.3

Solving for variable 'y'.

Move all terms containing y to the left, all other terms to the right.

Add '1.7' to each side of the equation.

-1.7 + 1.7 + 2y = 3.3 + 1.7

Combine like terms: -1.7 + 1.7 = 0.0

0.0 + 2y = 3.3 + 1.7

2y = 3.3 + 1.7

Combine like terms: 3.3 + 1.7 = 5

2y = 5

Divide each side by '2'.

y = 2.5

Simplifying

y = 2.5

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?
xeze [42]

Answer:

Step-by-step explanation:

If the 12-pack of water bottles at Kroger costs $4.60 then How much would one of those bottles of water cost?

1. Divide the cost by the number of bottles.

4.60 ÷ 12 = $0.38/bottle

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Rodrigo buys a jacket that is on sale 1/4 off the original price of $80. he has a coupon for an additional 10% off. how much doe
    7·1 answer
  • Six less than twice a number is -22
    5·1 answer
  • A gallery owner purchased a very old painting for 3,000. The painting sells at a 325% increase in price. What is the retail pric
    10·1 answer
  • What is the volume of a rectangular solid measuring 11 feet by 14 feet by 4 feet
    14·2 answers
  • How to write 1.07 as a equivalent percent?
    9·1 answer
  • Which one is it?<br> This is to fill the void.
    14·1 answer
  • Geometry review: Which term can be defined as lines in the same plane
    8·2 answers
  • What is the first step in solving for w in the equation 3W + 5 = 14?
    5·1 answer
  • 10,9, 23, 68, 70, 4, 12,4<br> What is the median for this set of numbers?
    12·2 answers
  • An electrician charges $15 plus $11 per hour. Another electrician charges $10 plus $15 per hour. Which of the systems of equatio
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!