1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kay [80]
2 years ago
15

How do you find the ratio of x and y coordinates

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]2 years ago
6 0

Answer:

(in step-by-step explanation)

Step-by-step explanation:

The ratio x:y is the same as the fraction x/y  if that helps, so it is basically putting the coordinates into a fraction. Here is a video that might help also: https://www.khanacademy.org/math/cc-sixth-grade-math/cc-6th-ratios-prop-topic/cc-6th-ratio-word-problems/v/ratios-on-coordinate-plane

Coordinate planes are a way of expressing data, so if it makes it easier, put the data into a ratio! Sorry, it is a bit difficult to explain such a broad question.

You might be interested in
Jake is wrapping a gift that is in a box with the following dimensions.
nordsb [41]

Answer: 8

Step-by-step explanation: first multiply 12x4x8 for jakes gift. that is 384

then make each of the dimensions twice as large. so havanas dimensions would be. 24x8x16

24x8x16=3,072

last divide 3,072 by 384 and the answer would be 8

Havana's box is 8 times larger.

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
There are 203 apples in a basket. How many children can share these apples equally? How many apples would each child get?
tangare [24]
I think this is factorials
so an example would b....... 1*2*3*4*5.... ect

hope this helps
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Select the equation in which the graph of the line has a negative slope, and the y-intercept equals -8
Lelechka [254]
Y = kx - 8. The variable k can be any negative value.
7 0
2 years ago
Using transformations
Delvig [45]
I have the graphed answer right here

4 0
2 years ago
4) Which expression is equivalent to 9(9m + 3t) ? 6.EE.A.3"
horrorfan [7]
The answer is D; could you make me the brainiest? Because the answer is 81m+27t
4 0
2 years ago
Other questions:
  • Find the difference. (16^3 + 2^2) - 4^3 =
    12·1 answer
  • The Richardson family is out to dinner at their favorite restaurant. The bill comes to $32.00. How much money should they leave
    5·1 answer
  • A package of 8 pens costs $1.09. Milo’s work to find the unit price of the pack is shown below.
    6·2 answers
  • A fast food restaurant was selling 3 boxes of 8 chicken nuggets for $25.90. A competing restaurant was sellling 3 boxes of 3 chi
    14·2 answers
  • Write a linear function f with the values (-5)=6 and (5)=0 .
    9·1 answer
  • Krutika was thinking of a number. Krutika doubles it and gets an answer of 26.5. What was the original number?
    9·2 answers
  • 2x – бу = 12<br> -5x - 15 = -30
    14·1 answer
  • A triangle has sides with lengths of 9 meters, 12 meters, and 16 meters. Is it a right triangle?
    13·1 answer
  • I need help i am very confused
    14·1 answer
  • A regular hexagon has an apothem measuring 14 cm and an approximate perimeter of 96 cm. a regular hexagon has an apothem with le
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!