Answer:
a. 25
b. 2
c. 2.21
Step-by-step explanation:
She spends $50.86.
Cost for 1 yard of fabric is $8.98.
So to find the the cost of 5 yards of fabric, multiply $8.98 x 5 = $44.9. Therefore for the 5 yards of fabric she paid $44.9.
To find how much she paid for 2 spools of thread subtract the amount she spent at the craft store and the cost for the 5 yards of fabric.
&50.86 - $44.9 = $5.96.
Therefore the cost of 2 spool of thread is $5.96 / 2 = $2.98
Therefore the cost of 1 spool of thread is $2.98.
To check if it’s correct just add the cost of the 5 yards of fabric and the 2 spools of thread.
$44.9 + $5.96 = $50.86
Ok so she spent $42 on food.... she bought 3 things; milk, cheese, and meat.... the milk cost 1/2 the cheese coast... the meat coast 4 times the cheese
Answer:
6
Step-by-step explanation:
To find the slope 'm' we use 2 points from the line, those are given in the statement:



Finally m=6
-15m -30 = -12m +6
3m = 36
m= 36/3 =12