1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MaRussiya [10]
2 years ago
6

suppose a population consists of 5000 being surveyed could result in sample statistic but not parameter

Mathematics
1 answer:
Talja [164]2 years ago
4 0
Huh? What is the question here???
You might be interested in
Find two numbers whose gcf is 90
Blababa [14]
That would be 90 and 180 i think

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Apples are on sale at four different grocery stores. Which store offers the
Arturiano [62]

Full question attached

Answer:

Greenland offers the lowest unit rate, dollars per pound

Step-by-step explanation:

For McCoy, $4.5 = 5 pounds

Therefore $1 = 5pounds/4.5= 1.11 pounds

1 pound= 1/1.11= $0.9009

For Eat smart

$3=2 pounds

Therefore $1=2pounds/3 = 0.667 pounds

1 pound = 1/0.667= $1.499

For Greenland

$1/5= 1/4 pounds

$0.2=0.25 pounds

$1= 1.25 pounds

Therefore 1 pound= 1/1.25= $0.8

For Mother Nature

$0.95= 1 pound

Therefore Greenland offers the lowest unit rate at $0.8 per pound

7 0
3 years ago
4 = 3t – 2 solve for t
tensa zangetsu [6.8K]

3 x 2 = 6. 6 - 2 = 4.

4 = 3(2) - 2.

t = 2

6 0
3 years ago
What is the ratio as a fraction in lowest term for $300 to $450 ?
Advocard [28]
Just divide 300 by 450, to get 0.66667, which can be expressed as a fraction by 2/3
5 0
3 years ago
Okay guys last one for now ill mark brainlest
andrezito [222]

Answer:

the answer is 3 cm

Step-by-step explanation:

8*5*3=120cm

:)

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Write a real world word problem that contains y=3x+4 and y=2x+6
    9·1 answer
  • 8x2 + 96x + 288 <br> i really need help thanks
    5·1 answer
  • You roll a number cube 2 times how many outcomes are possible
    11·2 answers
  • !!! Help<br> What is the measurement of angle A to the nearest degree???
    13·1 answer
  • BRANLIESTS GOING OUT!
    11·1 answer
  • Solve for x and y!!
    5·1 answer
  • I NEED THIS ASAP ILL GIVE YPU BRAINLIST!
    11·2 answers
  • Plz help will mark you as brainliest
    5·2 answers
  • Determine the domain of the following graph:<br><br> Please help :(
    7·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!