1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
9

What is the slope of the line that passes through the points (4, 2) and (-16, -10)?

Mathematics
2 answers:
coldgirl [10]3 years ago
7 0
(-10-2)/(-16-4) = -12/-20 = 3/5
dexar [7]3 years ago
3 0

Answer:

-12/20 or 0.6 simplifyed

Step-by-step explanation:

You might be interested in
For the following geometric sequence find the recursive formula and the 6th term in the sequence. {12, 8, 4, ...}
elena-14-01-66 [18.8K]
It's the arithmetic sequence not geometric sequence.


\left\{\begin{array}{ccc}a_1=12\\a_n=a_{n-1}-4\end{array}\right
6 0
3 years ago
Angle 2 and angle 3 are _______ angles? Need help ASAP​
Debora [2.8K]
Supplementary angles
4 0
3 years ago
Please help me quick!!
ki77a [65]

Answer: how many hours is she working

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find the missing number so that the equation has no solutions. 5x+1-3x=_x+13
joja [24]

Answer:

You may just add 2 in the spot. Moreover, you get no solution.

Step-by-step explanation:

Hope this helped!

7 0
3 years ago
Can someone help me ASAP please. I'll give extra points if right fr
9966 [12]

Answer:

y = -1/4x + -6

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please give me the right answer will give drainliest if right
    14·2 answers
  • Suppose your SAT score is 1560. A college with an average SAT score for
    11·2 answers
  • .......................
    12·2 answers
  • I NEED HELP BEING TIMED
    10·1 answer
  • Libni added 250 to the product of 63 and 29 what was the sum
    14·1 answer
  • 2 Points
    6·1 answer
  • you have one case of soap bars in there is 150 bars in a case you use 300 bars of soap per day how many cases do you need to ord
    15·1 answer
  • Need help asap, thanks :)
    14·2 answers
  • Solve for x. Please helppppp!!!!!!!
    13·2 answers
  • Macario is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. Macadamia nuts cost $9 per pound, and
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!