1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexxandr [17]
2 years ago
9

The third day Jim plans to snow board. The boards rent for $8.95 an hour, and the boots

Mathematics
1 answer:
olganol [36]2 years ago
4 0

Answer: $113.55

Step-by-step explanation:

add up the cost of the lesson, boots, board, and ticket

the lesson costs $33.80 and the ticket costs $25, these cover the whole day so no need to be multiplied. the boots cost $2 and the board costs $8.95 each hour, jim will need to pay the cost of both 5 times for 5 hours.

here is the equation to solve

33.80 + 5(8.95 + 2.00) + 25 =

33.80 + 5(10.95) + 25 =

33.80 + 54.75 + 25 =

33.80 + 79.75 = 113.55

the total cost is $113.55

You might be interested in
At the popular restaurant Fire Wok, 55%, percent of guests order the signature dish.
ANTONII [103]

55/100 or 11/20

Since 55% is 55/100 as a fraction. then at it's simplest form it's 11/20.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help I need to tune in all my late work ...
Elena-2011 [213]
Should be a scale factor of y= 1/9
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the y intercept (b) of the line 4x+2y+24=0
Rzqust [24]

Answer:

4x + 2y + 24 = 0 \\ 2y =  - 4x - 24 \\ y =  - 2x - 12 \\ { \boxed{y - intercept =  - 12}}

3 0
2 years ago
Neal used magnetic letters to spell the word communication on his file cabinet. One of the magnets fell on the floor. What is th
Nataliya [291]

Answer:

the likehood that an n fell on the floor is 2 in 13.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
18 divided by 2 equals 9 because
coldgirl [10]

Answer:

anwer a

2 times 9 equals to 18

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Another question... this was all the information I was given and I'm a tad confused as to how to go about solving it... help ple
    7·2 answers
  • Keith has 4 dogs. I have 3 times as many dogs as keith. How many dogs do I have?
    8·2 answers
  • Last month, the daily balance in Joana's credit card account was $1,000 for 9 days, $750 for 10 days, $850 for 4 days, and $900
    6·1 answer
  • Please help me it will be very much appreciated
    13·1 answer
  • Mary work at Wal-Mart and earns $11.25 per hour. At the end of the week she had worked 35 hours. How much did she earn that week
    11·1 answer
  • Find the unit price of a 4-pack of mixed fruit sells for $3.75
    11·2 answers
  • ILL GIVE BRAINLIEST!!!!!!<br><br> Please explain!! Thank youuuuu!
    12·2 answers
  • Find last​ year's salary​ if, after a 6% pay​ raise, this​year's salary is 40810
    14·2 answers
  • Solve for the unknown variable. -7x + 5 = 61
    12·2 answers
  • Please help idek what i'm doing in geometry
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!