1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lesantik [10]
3 years ago
13

Victor picked 18 peaches. Rita picked p times as many peaches as Victor. Choose the expression that shows how many peaches Rita

picked.
Which is the answer?
18 - p 18 + P 1 8p p
Mathematics
1 answer:
yawa3891 [41]3 years ago
6 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Sam bought some toys. He bought a baseball for $5.88, and paid $8.41
myrzilka [38]

Answer:

$5.71

Step-by-step explanation:

20-5.88=14.12

14.12-8.41=5.71

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of each angel??<br><br> Plzzz Hurry! will give 60 points:))))))
V125BC [204]

Answer:

????????????????????????

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A new Neighborhood Activity Complex is being built in Safe Harbor. The perimeter of the rectangular playing field is 486 yards.
siniylev [52]

Answer:

the two lengths= 194 each side

teh two widths= 49 on each side

194+194+49+49= 486

Step-by-step explanation:

486= 2l+2w

l=4w-2

486-2w=2l -divide that by 2

243-w=l

243-w=4w-2

245=5w -divide that by 5

49=w

l=4(49)-2

l=194

w=49

6 0
3 years ago
4. Order the numbers from least to greatest.<br> √5, 5, 2.5. Ja
lara31 [8.8K]

Answer:

√5 < 2.5 < 5

Step-by-step explanation:

√5= 2.23

therefore,

√5 < 2.5 < 5

8 0
3 years ago
A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?
aleksley [76]

Answer:

16 divided by 14.24 = 1.12359550562

If you round it would be: $1.12

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Task 5:
    14·1 answer
  • Markus decides to return 4 shirts costing $19 each to a clothing store. While there, he decides to purchase 2 pairs of shoes at
    14·2 answers
  • Country Workshop manufactures both finished and unfinished furniture for the home. The estimated quantities demanded each week o
    7·1 answer
  • Pete is 15 years old.This is 6 years younger than his sister Vitoria.Write and solve a subtraction equation to find Victoria’s a
    13·2 answers
  • I will give Brainliest Answer to help me, please
    5·1 answer
  • What is the slope of a line that passes through the points (8,-3) and (-2,5)
    10·1 answer
  • I need help with this math problem not sure what to do?​
    11·1 answer
  • Fraction help for math class help. Simplify
    8·2 answers
  • What is formula for volume of a cylinder?
    9·1 answer
  • The area of a circle is 9π in². What is the circumference, in inches? Express your answer in terms of \piπ
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!