1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mandarinka [93]
2 years ago
10

Round each number to the nearest ten and estimate the sum.

Mathematics
1 answer:
Katen [24]2 years ago
6 0
I think its a. Good luck!
You might be interested in
A gas station sells unleaded regular and unleaded premium gasoline. The price per gallon charged by the station is$1.299 for unl
Jet001 [13]

Answer:

a) Revenue function = 1.299r + 1.379p

where: r = gallon of unleaded regular gasoline and p = gallon of regular unleaded premium gasoline

b) cost function = 1.219f + 1.289p

c) profit function = (1.299r + 1.379p) - (1.219f + 1.289p) = 1.299r - 1.219r + 1.379p - 1.289p = 0.08p + 0.09p

d) total profit = (0.08 x 100,000) + (0.09 x 40,000) = $8,000 + $3,600 = $11,600

8 0
3 years ago
If f(x) = 9x - 2 and g(x) = 2x², what is the value of f(4) - g(4)
pishuonlain [190]

9514 1404 393

Answer:

  f(4) -g(4) = 2

Step-by-step explanation:

Fill in the given values for x and do the arithmetic.

  f(4) = 9·4 -2 = 34

  g(4) = 2·4^2 = 32

Then ...

  f(4) -g(4) = 34 -32

  f(4) -g(4) = 2

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
A TV has a listed price of $695.95 before tax. If the sales tax rate is 7.75%, find the total cost of the TV with sales tax incl
Brut [27]

Answer:

$749.89

Step-by-step explanation:

TV price = 100% = 695.95

Sales TAX = 7.75% = x

Total price = 107.75% = x dollars

1.0775 * 685.95 = 749.886125 ≈ 749.89

If my answer is incorrect, pls correct me!

If you like my answer and explanation, mark me as brainliest!

-Chetan K

5 0
2 years ago
How many times will 1/5 go into 37?
Afina-wow [57]

Answer:

185 times

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
A 16 ounce bag of cereal cost $2.88 what is the cost per ounce
PtichkaEL [24]

Answer:

the answer is 0.18 because you just dived the 2.88 by 16 and you get your answer

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Which is the simplified form of the equation 8p + 4 = -p + 7 + 2p + 3p ?
    10·1 answer
  • Guys I really need help geometry hw 21 and 22
    9·1 answer
  • What is not a pair of equivalent fractions for 5/8 and 1/2
    7·1 answer
  • 2x(9-5x) - (-4x-36x)
    6·1 answer
  • On the first day of ticket sales the school sold 1 senior citizen ticket and 5 child tickets for a total of $60. The school took
    9·2 answers
  • The sum of two numbers is 19 . When the second number is subtracted from the first​ number, the difference is 17 . Find the two
    12·1 answer
  • Express this product in scientific notation: (190x10^8)
    5·1 answer
  • Is this linear or non-linear???
    6·2 answers
  • Question 10 (45 points)<br> Which pair of triangles is congruent by ASA?<br> OL<br> th
    7·1 answer
  • Monisha is comparing f(x) = |x| and g(x) = |2x-4|. She said the graph of g is a horizontal translation of the graph of f 4 units
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!