Answer:
From (2, 1) move up one and over four
<h3>
Answer: Choice B</h3>
Explanation:
You can use Excel to make the graph, but other free options work just fine. I used LibreOffice to make the graph shown below.
Each point on the line graph represents a frequency for a given time value. The first point being 4 units high, means there were 4 customers at 8:00 AM. Then there were 6 customers at 9:00 AM, meaning the next dot has a height of 6. And so on.
The graph shown below matches with choice B.
Answer:
2greater then or equal to x 5 greater then or equal to
Answer:
$4
Step-by-step explanation:
Each of the three friends orders a combo. If each drink is $2.50 and there are three drinks, that means the total cost of the pizza is $24. There are three combos, each with two slices of pizza, meaning there are six slices of pizza total. Then you divide 24 (the total cost of the pizza) by 6 (the total amount of slices), getting $4 per slice.
gives an average cost per unit, if we want to produce x of them.
So for example, we want to produce 500 toy cars for our store, and we need a price per unit (per 1 toy car). What we do is we calculate C(500).
So to calculate the cost of one unit when producing 1250, we calculate C(1250)

$ is the cost of 1 toy car.
Answer