1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NemiM [27]
3 years ago
7

Solve each system by substitutionx+3y=-13 x+3y=-17 ​

Mathematics
1 answer:
Dmitriy789 [7]3 years ago
7 0

Answer:

x = -13 - 3y and x = -17 - 3y

Step-by-step explanation:

Sorry for my previous mistake. Hope this helps!

You might be interested in
Can you please help me with this problem ​
padilas [110]

Answer:

Yes

Step-by-step explanation:

One of the ways you can prove if a parallelogram is a parallelogram is if the sides in the shape are congruent and that's exactly what this proof is showing

Hope this image helps

6 0
3 years ago
2 thirds of the product of 3 octavos and 16
Mazyrski [523]

Answer:4

Step-by-step explanation:

finding the product of 2 numbers means that you have to multiply those numbers

when multiplying fractions , numerators are multiplied by numerators and denominators by denominators

therefore product of 3/8 and 16 is 6

next we have to find 2/3 of 6

'of' operator means multiplication

answer is 4

hope it helps

mark brainliest

xoxo

6 0
3 years ago
Alec starts up a monthly subscription potato box. It costs 18.20 dollars per month,
denis-greek [22]

A. The formula (mathematical function) for the monthly revenue, R, earned by Alec, R(s, n) = <u>$18.20s + $5n</u>.

B.  Using the formula above, the value of R(10, 3) is $197.

<h3>What is a function?</h3>

A function is an expression, rule, or law defining the relationship between an independent variable and a dependent variable.

Functions are used to define physical relationships between variables.

<h3>Data and Calculations:</h3>

Cost monthly subscription = $28.20 per box

Number of normal potatoes in each box = 16

Cost of additional luxury potatoes = $5 per potato

If the monthly revenue function, R, is given as R(s, n) where:

s = number of monthly subscribers

n = total number of luxury potatoes ordered

The monthly revenue, R, earned by Alec, R(s, n) = <u>$18.20s + $5n</u>.

The value of R(10, 3) is $197 ($18.20 x 10 + $5 x 3)

Thus, using the formula above, the value of R(10, 3) is $197.

Learn more about mathematical functions at brainly.com/question/25638609

#SPJ1

6 0
2 years ago
NEED HELP SOON!!!!<br> for any numbers a, b, and c, a(b + c)=ab+ac
navik [9.2K]

The property displayed here is the distributive property.

If you have a variable or unknown number inside or outside of parentheses, you can distribute it to each term and add the terms together, and it will remain true.

Example:

4(x + 5)

After distributing, it'll look like this:

4x + 20


6 0
3 years ago
Im confused, can someone help?
Bumek [7]
Well, the y-intercept is represented by B. So b would be the dot crossing the y-axis in each graph (which you already circled). Next, the slope for top left is: -1.5, top right is: -1.7, bottom left is: 3, and bottom right is: 1.33. I got those by using this very helpful website named Desmos. Now, I’m order to write the equation for each graph is very simple, all you have to do is put in the slope and y-intercept into the equation. For example, the top left one would be:
y = -1.5x + 4 since we know that the slope is equal to -1.5 and the y-intercept is equal to 4. Hope this helps :)
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Ayúdeme es para mañana
    13·1 answer
  • Some rational numbers are not integers? true or false
    10·1 answer
  • What is the equation of a line that passes through the point (0, 8) and is parallel to a line with a slope of ?
    8·1 answer
  • Mark’s salary is $900 per month. What is his yearly salary? $
    11·2 answers
  • Solve and graph the inequality 7x&lt;56
    8·1 answer
  • Find the percent of decrease from 340 to 260. Round to the nearest tenth of a percent if necessary.
    13·2 answers
  • What is the approximate area of the shaded region
    7·2 answers
  • Tom is sorting cookies with his little sister Betty. He notices that when he takes a cookie she takes three cookies, when he tak
    10·2 answers
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • 25 Points + BRANIEST. PLEASE HELP
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!