1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
oee [108]
2 years ago
14

melissa can earn $18 each time she cuts grass. if she cuts the grass x times, write an expression that shows how much she will e

arn.
Mathematics
1 answer:
Alborosie2 years ago
7 0

18x

Simple as that. 18 times however many times she cuts the grass

You might be interested in
Evaluate 2 to the ninth power. Help plz
IrinaK [193]

2^9 = 2 x 2 x2 x 2 x 2 x 2 x2 x 2 x 2 = 512

2 ^9 = 512

4 0
2 years ago
A radio station broadcasts programs and commericals 20 hours everyday. The ratio of the time spent on commercials to the program
Vanyuwa [196]
The answer is 4 hours

p -<span> the programming time
</span>c - time spent on commercials

<span>A radio station broadcasts programs and commercials 20 hours everyday:
p + c = 20

</span><span>The ratio of the time spent on commercials to the programming time is 1:4.
c : p = 1 : 4
p = c * 4 : 1
p = 4c

p + c = 20
p = 4c
_____
4c + c = 20
5c  = 20
c  = 20 : 5
c = 4h</span>
7 0
3 years ago
Please help and show work please and thank you ! :) I’ll give brainliest
lina2011 [118]

Answer:

216 yds

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
37.362 is 7 4/5 % of what number?
rodikova [14]
To find the answer you just need to multiply 37.362 by .7 4/5 and add that answer to 37.362 and you get 62.27. 
Hope i help

6 0
3 years ago
Use the expression shown below.<br> 1 = (4 x 4 x 4 x 4 x 4)<br> What is the value of the expression.
jeka57 [31]

Answer:

1024

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Kareem has scored 21 ,17 , and 25 points in his three basketball games so far. How many points does he need to score in his next
    5·2 answers
  • True or False? If a circle is circumscribed about a parallelogram, the
    9·1 answer
  • Evaluate 7 + (-3X2) for x = 0.
    10·1 answer
  • Write the equation of the line that is parallel to the graph of y=1/2x+6, y-intercept is -2.
    7·2 answers
  • 2(3x -4)<br> Write it in expanded form
    15·1 answer
  • Aubrey's dinner cost $85 She tips the waitstaff 30%, percent for excellent service.
    12·1 answer
  • The sum of a number and 2 is 6 less than twice that number
    12·2 answers
  • Two similar polygons are shown below
    13·1 answer
  • PLS HELP GRADES ARE DUE PLSS
    7·1 answer
  • A box of cereal costs $3.69. The box has 13.7 ounces of cereal. About how much does each ounce cost?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!