1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
2 years ago
11

Find the ratio of shaded portions to unshaded portions in fig 8.1​

Mathematics
1 answer:
masha68 [24]2 years ago
4 0
15:33

(Mark me the brainliest)
You might be interested in
Can someone help me find the surface area of this.please​
masha68 [24]

Answer:

The surface area is 552 square cm.

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
how long will it take b and c to equal the same if b starts with 30,000 with an raise of 2400 and c starts with 36000 with a rai
Rufina [12.5K]
The easiest way is to make equations y=2400x+30000 and y=2000+36000
and then put that in the calculator and go to table and the point they intersect at is (15,66000)
3 0
3 years ago
An arithmetic sequence with a thrid term of 8 and constant difference of 5
olga nikolaevna [1]
\bf n^{th}\textit{ term of an arithmetic sequence}\\\\
a_n=a_1+(n-1)d\qquad 
\begin{cases}
n=n^{th}\ term\\
a_1=\textit{first term's value}\\
d=\textit{common difference}\\
----------\\
d=5\\
a_3=8\\
n=3
\end{cases}
\\\\\\
a_3=a_1+(3-1)5\implies 8=a_1+(2)5\implies 8=a_1+10
\\\\\\
\boxed{-2=a_1}
\\\\\\
a_n=-2+(n-1)5
8 0
3 years ago
Please help! I'm begging you!
Marat540 [252]
D, or 100/20. its traveling 5 meters per second.
5 0
3 years ago
Add 8 and 7, and then multiply by 2
Katyanochek1 [597]

Answer:22

Step-by-step explanation:

It’s like saying 8+7x2 and it’s 22

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Pears cost $0.92 per pound and apples cost $1.10 per pound. Mr.Bonilla bought 3.75 pounds of pears and 2.1 pounds of apples. How
    12·1 answer
  • (Secx/sinx)-(sinx/cosx)
    14·1 answer
  • A 6-kilogram bag of rice costs $3.80. What is the unit price, rounded to the nearest cent?
    14·1 answer
  • Determine the sample space of all of the possible outcomes one of choosing a card numbered 1, 2, 3, or 4, and a blue, green, or
    5·1 answer
  • Determine whether the figure is a parallelogram.
    11·1 answer
  • Can someone help me with this and tell me the steps too
    10·2 answers
  • How much interest will you earn on a $90 investment at an interest rate of 3.6% over 5 months?
    13·1 answer
  • Which function is best represented by this graph?
    7·2 answers
  • WILL MARK WILL MARK BRAINLEST
    8·1 answer
  • Pls help I’ll brainlest ASAP
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!