1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vovangra [49]
3 years ago
5

There are 52 weeks in one year. If cindy drew three pictures each week, for 2 years, how many pictures did cindy draw?

Mathematics
1 answer:
Andrews [41]3 years ago
3 0

Answer:

104 pictures

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I do not have the energy to do this, someone help please?
matrenka [14]
Separate into two groups
y^3(5y+4) + 5(5y+4)
(y^3 + 5)(5y + 4)
8 0
3 years ago
There was an activity planned outdoors, but it started to rain. They took a vote and 45 people of the 60 people wanted to stay i
Elza [17]

Answer:

15/60×100=25%

Step-by-step explanation:

the number of students wanted to go outside/the whole number of students×100

15/60×100=25%

4 0
3 years ago
How do you find fh if ️fgh ~ ️kjh​
Lostsunrise [7]
What is that ? are you joking ?
5 0
3 years ago
Please help me asap!!!
fenix001 [56]

Answer:

Already answered it

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
you plan to go snowboarding this weekend in Pennsylvania. the resort charges $15.75 per hour in addition to a $25 deposit to ren
Ulleksa [173]

Answer:

A. Equation is c=25+15.75x

B. Cost is $88


Step-by-step explanation:

A)

Suppose you rent for x hours and each hour costs $15.75

<u><em>How much would you need to pay?</em></u>

15.75x

Moreover, there is a $25 dollar (fixed) deposit for renting, so that gets added to your payment. All in all, you have to pay 25+15.75x

This is the equation of renting a snowboard for x hours.

Equation is c=25+15.75x

  • Where x is the number of hours you rent the snowboard, and
  • c is the total cost

B)

If you are renting from 8.30 to 12.30, you are basically renting for 4 hours.

To know how much it will cost, you simply plug in 4 into x (in the equation):

c=25+15.75x\\c=25+15.75(4)\\c=88

Cost is $88

6 0
3 years ago
Other questions:
  • if georgia is 59,424.77 square miles, then what is the area of georgia rounded to the nearest square mile?
    8·1 answer
  • 2. Find the rate of change shown in the table ​
    7·1 answer
  • A truck driver drove 49 miles in 1 1/3 hours. What is the average speed, in miles per hour, or this trip?
    13·1 answer
  • Lmk ASAP please<br> Evaluate the following expression.<br> 9<br> 1x (-4) – 8 x<br> -3
    15·1 answer
  • All the following are Perfect Squares except for which one?<br> 198<br> 121<br> 81<br> 64
    6·1 answer
  • Helpp me pleasee (algebra)
    13·1 answer
  • A Spanish class Has a total of 35 students the number of females is 13 less then the number of males how many males and females
    13·2 answers
  • How many solutions does the equation 3x − 7 = 4 + 6 + 4x have?
    9·2 answers
  • The answer please !!!!!
    6·1 answer
  • 6 in.<br> 10 in.<br> 15 in.<br> V = [?] in.³<br> area of base<br> Volume of Prism B.h
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!