1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Brrunno [24]
4 years ago
5

Please respond with the format showed on the picture so use . after the letter and display the answer.

Mathematics
1 answer:
PolarNik [594]4 years ago
8 0

Answer:

c

Step-by-step explanation:

(24 - 15) x 4 - 3 x 2

9 x 4 - 3 x 2

36 - 6

30

You might be interested in
Melissa worked to earn $20.00. Alan worked for $12.00 hours. If she earns $2.00 per hour, how many hours did Melissa work?
MissTica

Answer: 10 hours

Step-by-step explanation: so if you do 10 times 2.00 it equals 20 dollars or you can divide 20 and 2

5 0
4 years ago
for a special concert by a popular band, the concert hall owner decided to charge $20 per ticket for the first "r" rows and $15
Alecsey [184]
R = 16 according to the problem, so the total amount of income will be:
$20*16 + $15*(40 - 16)
= $320 + <span>$15*(24)
= </span>$320 + <span>$360
= $680
that is the income, but the expenses are $275 so the total revenue is the subtraction of those two
total revenue = $680 - $275
= $405</span>
7 0
3 years ago
Solve this equation using the radical equation method
Yuki888 [10]
The domain:
3x+6\geq0\ \ |-6\\3x\geq-6\ \ \ |:3\\x\geq-2\\\\D:x\in\left< -2;\ \infty\right)

2x=\sqrt{3x+6}-1\ \ \ |+1\\\\2x+1=\sqrt{3x+6}\ \ \ \ |^2\\\\(2x+1)^2=\left(\sqrt{3x+6}\right)^2\ \ \ |use:\ (a+b)^2=a^2+2ab+b^2\\\\(2x)^2+2\cdot2x\cdot1+1^2=3x+6\\\\4x^2+4x+1=3x+6\ \ \ \ |-3x-6\\\\4x^2+x-5=0\\\\4x^2-4x+5x-5=0\\\\4x(x-1)+5(x-1)=0\\\\(x-1)(4x+5)=0\iff x-1=0\ \vee\ 4x+5=0\\\\x=1\ \vee\ 4x=-5\\\\x=1\in D\ \vee\ x=-1.25\in D

Answer:\ \boxed{x=-1.25\ \vee\ x=-1}
6 0
3 years ago
What belongs in the box marked with the question mark in the proof?
koban [17]
<span>the blank boxes are for you to plug in x=20 to prove its right. so it would be 3(20)-4=2(20+8) 60-4=2(28) 56=56 so its true!</span>
6 0
4 years ago
An objects speed can be modeled with the equation s=24(1.06)^t where s represents its speed in miles per hour and t represents t
4vir4ik [10]
s = 24(1.06)^{t} &#10;

24 is the numerical coefficient 

1.06 is the base of the power with exponent t
7 0
3 years ago
Other questions:
  • What are the equations &amp; answer to these 2 problems ?
    8·1 answer
  • The height of a scale model building is in 15 in.The scale is 5 in. to 32 in.Find the height of the actual building in inches an
    13·2 answers
  • In a word processing document or on a separate piece of paper, use the guide to construct a two column proof proving that lines
    15·1 answer
  • Priya has a recipe for banana bread. She uses 17 1/2 cups of flower to make 5 loaves of bread Andre will follow the same recipe.
    13·1 answer
  • How do I solve this two-step inequality -3X + 8&lt; 15
    8·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • Triangle X W Y is shown. The length of side X W is 5. The length of side W Y is 11. The length of Y X is 7. What is the order of
    15·1 answer
  • ASAP Find x: |x| = -5
    8·1 answer
  • Enter the value of and the equation
    10·2 answers
  • Answer this Question
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!