Answer:
Step-by-step explanation:
Alske
V = (pi)r² h
v = (pi)5² h
v = 25(pi) h
take derivative with respect to h
dv/dh = 25(pi)
(dv/dt)*(dt/dh) = dv/dh
dv/dt is given to be 5 cm³
solved for dv/dh = 25(pi)
5(dt/dh) = 25(pi)
dt/dh = 25(pi)/5
dt/dh = 5(pi)
then the recipricol of dt/dh; we want to find dh/dt = 1/(5(pi))
Answer:
$11.23
Step-by-step explanation:
To find the unit price divide the price by the product. For example, 12 ounces of juice costs $2.45. You divide $2.45 by 12 ounces. The unit price would be $0.20.
<em>I hope this helped you, if it did more than all the other answers that may be on your question, feel free to give me brainliest, I would really appreciate it.</em>
Answer:
100 is the median for te above observations
<h2><em><u>HOPE</u></em><em><u> </u></em><em><u>IT</u></em><em><u> </u></em><em><u>HELPED</u></em><em><u> </u></em></h2>
You would have to take 6336 steps because 63360 inches is one mile and that divided by 10 is 6336