1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
svet-max [94.6K]
2 years ago
8

Help me to do this math question ​

Mathematics
2 answers:
viva [34]2 years ago
5 0

Answer:

b) q

c) 7a

d) 2y

Step-by-step explanation:

b) q must be added to p to get p+q

c) 12a-7a = 5a

d) 2y is subtracted from 3x

Ivanshal [37]2 years ago
3 0

Answer:

1. q because p+n=p+q, meaning that q would be the answer

2. 7a because is you subtract by 7a from 12a, you get 5a

3. 2y because 3x-n=3x-2y, in which n=2y, which satisfies the equation 3x-2y

Step-by-step explanation:

You might be interested in
What is equivalent to log9w
Anit [1.1K]
log9+logw is <span>equivalent to log9w.

</span>log9w=log9+logw
8 0
3 years ago
Factor the polynomial-x^3-4x^2-5x
Gnom [1K]

Answer:

(-x)(x^2 + 4x + 5)

Step-by-step explanation:

You have to factor out the -x from the rest of the expression.

5 0
2 years ago
The table shows the price of apples in the local market. What is the cost of 12 pounds of apples? Apples (pounds) Price (dollars
MAXImum [283]
Lbs :       4, 8, 12, 16
cost :     6, 12, ?, 24

12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
kaitlin is on a long car trip every time she stops she loses 15 minutes of travel time is she stops 5 times how late will she be
yanalaym [24]
5(15)= 75 minutes or an hour and 15 minutes lost
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
17. Which of the following measures can be calculated for qualitative data? a. Mean b. Median c. Mode d. All of these
VLD [36.1K]

Answer: C. Mode

Step-by-step explanation:

Qualitative data applies to observable data such as reoccurring patterns (mode)

Quantitative data applies to numbers and numerical calculations (Mean, Median)

6 0
3 years ago
Other questions:
  • In common core how do you use dominoes
    5·1 answer
  • Which of the following represents "eight times the difference of a number and three is sixty-four"?
    11·1 answer
  • You earn $42 for babysitting for 6 hours. How much money did you earn per hour
    9·1 answer
  • Find the volume V of the solid obtained by rotating the region bounded by the given curves about the specified line. y2
    7·1 answer
  • What is the equation represented​
    12·1 answer
  • Which fraction is bigger 11/15 or 13/20 using lcm?
    15·1 answer
  • Someone help please
    14·1 answer
  • Translate each equation into slope-intercept form. Then, state the slope and y-intercept . 4y=2x+20
    6·1 answer
  • I'm just doing this to have an even amount of points​
    9·1 answer
  • Can someone help me solve these problems?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!