1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nuetrik [128]
2 years ago
5

What is 7.69/43.685=? including long division I'll give brainliest.

Mathematics
2 answers:
Minchanka [31]2 years ago
8 0

Question

what is 7.69/43.685=?

Answer:

The Correct Answer is 5.6 :)

Step-by-step explanation:

Change the divisor 7.69 to a whole number by moving the decimal point 2 places to the right. Then move the decimal point in the dividend the same, 2 places to the right.

We then have the equations:

4368.5 ÷ 769 = 5.6

and therefore:

43.685 ÷ 7.69 = 5.6

Both calculated to 1 decimal places.

Rom4ik [11]2 years ago
7 0

Answer:

0.17603296326

Step-by-step explanation:

hope this helps

You might be interested in
If you have $45 and they take 2.1% of it how much do you have left ?
IRINA_888 [86]
First you need to make a multiplier for 100-2.1%, to do this you minus the values and divide it by 100:
100-2.1 = 97.9
97.9/100 = 0.979

Then you multiply all the questions by it:
$45 * 0.979 = $44.055
$765 * 0.979 = $748.935
$1300 * 0.979 = $1272.7

Hope this helps! :)
3 0
3 years ago
A river discharges 4 × 106 cubic feet of water into the Pacific Ocean each second. There are 86,400 seconds in one day. To find
erik [133]

Answer:

3.456E + 14= 3.456X10^{14

Step-by-step explanation:

The river discharges 4X10^6 cubic feet of water into the Pacific Ocean each second.

There are 86,400 seconds in one day.

Amount of water discharges each day

=4X10^6X86400\\=345600000000\\=3.456X10^{11

Since this differs from what you have, I will explain the scientific notation.

3.456E + 14 simply means 3.456X10^{14

The options are not well laid out but you can pick the appropriate option.

8 0
3 years ago
1
MrRa [10]

Answer:

2,995 or 35,940(?)

Step-by-step explanation:

I don't exactly remember how to do this so, I'll show you two different ways I solved this

Use the formula I=P*r*t

I=Interest

P=Principal

r=rate

t=time

To solve this you'll have to...

The principal is 29,950, the rate is 5% but it'll become a decimal which is 0.05, and the time is 2

Put it into the formula form 29,950*0.05*2= 2,995 in interest

Or...

You'll use the same formula, but this time multiply 0.05 by 12 since there are 12 months in one year which is 0.6, so...

29,950*0.6*2=35,940 in interest

I hope one works!

4 0
2 years ago
A pair of events are observed to have coordinates (0s,0m) and (50.0s,9.00×109m) in a frame s. what is the proper time interval δ
Ludmilka [50]
To find out time interval δt we need to substract initial time from the final time. In this question first number in the coordinates representes time:

δt=50 - 0
δt= 50s

TIme interval is 50s.
5 0
3 years ago
Brian’s grandmother offered to give him a gift of 50% of the amount of money he saved in one year. His grandmother gave him $60.
Mice21 [21]

Answer:

$120

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • (2-5i)(4+7i)? How do u do this? HELPPPPPPPP
    6·1 answer
  • Katie said,"negative number are integers ,"what was her error
    11·1 answer
  • In 2016, the population of the United States was approximately 3.24 x 10^8. It is expected that the population will be about 3.9
    11·1 answer
  • a farmer grows 100 pounds of potatoes. the farmer sells them to a grocer who will devide them in to 5 pound bags and 2 pound bag
    12·2 answers
  • Chris purchased a tablet for $650. The tablet depreciates at a rate of $25 per month.
    7·1 answer
  • Show that (x+1)(x+3)(x+5) can be written in the form ax^3+bx^2+cx+d where a,b and c are all positive integers, and d is a negati
    8·2 answers
  • PLEASE HELP! QUIZ QUESTION
    15·1 answer
  • Edgar pay $67.86 for 7.8 pounds of fertilizer. What is the price per pound of fertilizer?
    9·1 answer
  • You put the names of all the students in your class in a paper bag. There are 14 boys and 20 girls. If you draw a name at random
    14·1 answer
  • If Mrs. Maiers buys 24 stickers, is the cost of each sticker more then or less then 0.50
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!