1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
2 years ago
6

Why do the hands on the clock form an angle?

Mathematics
2 answers:
Shtirlitz [24]2 years ago
7 0

Answer:

because of the sec,min and hours

they rotate to complete 24:00

if it's angles to complete the revolution which is always out of 360

Step-by-step explanation:

.

Nostrana [21]2 years ago
4 0

Answer:

hope it's help you ok have a good day

You might be interested in
Please help!!!!!!!!!
zhuklara [117]

Answer:

option d -1 is the answer

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The function F(x) = 2x/x+3 is an example of a rational function.<br><br><br> True<br> False
PSYCHO15rus [73]

It is true because a rational function is defined as those functions where the variable is placed in the denominator, which must be restricted, because all denominators cannot be equal to zero, other wise it would be undetermined

4 0
3 years ago
Write each ratio 3 different ways
Alenkasestr [34]

Answer:

I don't know the number of the ratio but i will create an example of 3 ways to write ratio

Let's use the number 10:8

you can write it like

  • 10:8 (colon)
  • 10 to 8
  • 10/8 ( a fraction)
7 0
2 years ago
Figure ABCD is transformed to A′B′C′D′, as shown:
Mrrafil [7]

Answer:

Picture please. and answer.

3 0
2 years ago
What number would you add to both sides of x2 – 20x = 5 to complete the square?
lara31 [8.8K]

the answer would be100


7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A line passes through the points (1, 4) and (3, –4). Which is the equation of the line?
    15·2 answers
  • Shaq deposited $77 into a savings account that pays annual simple interest. AT the end of the 6 years , he earned $24.02 in inte
    14·1 answer
  • What is 7.6 divided by 361
    12·2 answers
  • A pie costs $12.55. If it has a diameter of 12 inches what is the cost per square inch of the pie.
    6·1 answer
  • What is the domain of the function<br> v=m***<br> O x2<br> O<br> O O xe3<br> o<br> X&gt; 3<br> ASAP
    14·1 answer
  • Thirty students took a calculus exam. Of the students who passed the exam, 8 students earned an A, 9 earned a B, 6 earned a C, a
    11·1 answer
  • A puppy's weight is 5 pounds at 25% of its full weight. How much does the puppy weigh when fully grown?
    10·2 answers
  • C 67 zoom in 11 4 In math class, the following question was a warm-up for students. Write an equivalent expression for the follo
    12·1 answer
  • PLEASE HELP ME ! IMAGE IS BELOW IF YOU GET IT RIGHT I'LL MARK BRAINLIEST
    13·1 answer
  • 4 A game is being watched by 60 adults and some
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!