1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
2 years ago
13

What is the answer to 5/8 + 3/8

Mathematics
1 answer:
vovangra [49]2 years ago
3 0
5/8+3/8= 8/8
8/8 = 1whole
You might be interested in
Please solve this problem... I will mark you brainliest
Blababa [14]
I hope this helps you

8 0
2 years ago
Find the value of "x" Wrong answer will be reported and explain please​
xeze [42]

Answer:

x =  20

Step-by-step explanation:

The consecutive angles in a parallelogram are supplementary, sum to 180°

5x + 4x = 180

9x = 180 ( divide both sides by 9 )

x = 20

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the gcf of 25a^2 - 100
vazorg [7]
<span>25a^2 - 100
= 25(a^2 - 4)

GCF = 25

Hope it helps</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Math: x+6y=12 solve for y<br> plz help me asap thankss
olga_2 [115]
X+6y=12
6y=12-x
y=12/6- x/6

y=(-1/6)(x)+2
4 0
2 years ago
What are the solutions of 2x2 + 16x + 34 = 0?
Anni [7]
2x^2 + 16x + 34 = 0
x^2 + 8x + 17 = 0
x^2 + 8x + 16 = -17 + 16 = -1
(x + 4)^2 = -1
x + 4 = sqrt(-1) = ±i
x = -4 <span>±</span> i
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If the perimeter of a figure is doubled, then the dimensions were....?
    12·1 answer
  • I need help with this question
    5·1 answer
  • Which of the following expressions is written in scientific notation?
    9·2 answers
  • I do not understand this, can anyone help me out?
    15·1 answer
  • What is the area of the triangle?
    11·1 answer
  • Explain how to use a pattern to find the product of a power of 10 and a decimal
    8·1 answer
  • Which statement about 2 + 3x is true?
    6·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLYEST TO FIRST ANSWER
    12·2 answers
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • What is equivalent to 6+4(x+3)
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!