1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
3 years ago
11

What is 0.26 x 4.3?????????????????

Mathematics
1 answer:
andrew11 [14]3 years ago
7 0

Answer: 1.118

Step-by-step explanation:

Factor x Factor = Product

0.26(Factor) x 4.3(Factor) = 1.118(Product)

To check your work, divide the product by one of the factors and the result you should get is the other factor.

1.118(Product) ÷ 4.3(Factor) = 0.26(Factor)

-or-

1.118(Product) ÷ 0.26(Factor) = 4.3(Factor)

To show work:

     .26

<u>    x4.3</u>

   .078

<u>+1.040</u>

  1.118

You might be interested in
A bag of chips costs $3.79, including tax. Mr. Connor wants to purchase chips for his class and has a $15 budget. Write an inequ
Verizon [17]

Answer:

D. $3.79x \leq $15

<em>Brainliest, please!</em>

Step-by-step explanation:

It costs $3.79 per bag of chips, and Mr. Connor can pay NO MORE THAN $15.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is it and why? ​
djverab [1.8K]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

the solution to a system of equations given graphically is at the point of intersection of the 2 lines.

the lines here are parallel and never intersect. Thus there is no solution

6 0
2 years ago
Suppose that 13 inches of wire cost 39 cent how much would 8 inches cost
Feliz [49]

Answer:

24 cent

Step-by-step explanation:

If 13 inches of wire cost 39 cent.

We have to calculate how much 1 inch of wire would cost first, before determining the cost of 8 inches of wire.

If 13 inches of wire costs 39cents, Then 1 inch of wire would cost 3 cent.

That is 39/13, which gives 3.

If 1 inch of wire cost 3 cents. Two inches of wire would cost 6 cents we 3 inches of wire costs 9 cents.

To get the cost of 8 inches of wire, we therefore multiply 8 by 3, which gives 24.

8 inches of wire costs 24 cents.

7 0
3 years ago
8n + 5 = 139<br> explain how to do this
Vesnalui [34]
8n + 5 = 139

You would re-Arrange it to make it
8n = 139 + 5
Then take minus five to make it look like
8n=134
Next step would be to divide
Divide 8 on both sides which would leave you with
N= 67 over 4
you will have to convert it if you don’t want a fraction
5 0
3 years ago
4 siblings split their inheritance in the ratio of 2:4:6:8. the inheritance is $40,000. how much does each sibling receive for h
BigorU [14]

the first gets 4000 the second gets 8000 the third gets 12,000 and the last gets 16,000

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please can someone explain how to work out this
    13·1 answer
  • Need help with this math question.
    14·1 answer
  • Which of the following statements demonstrates the associative property of multiplication?
    15·2 answers
  • The table shows the gallons filled in a pool over time (ASAP)
    10·1 answer
  • A fitness center is interested in the average amount of time a client exercises in the center each week. Define the following in
    9·1 answer
  • I need help any information is helping:)
    13·1 answer
  • I'm trying to report an issue to brainly but it won't let me do any of you know what goes there?
    15·1 answer
  • An ice cream shop offers 5 different types of ice cream, 6 different toppings and the option of having a small, medium or large.
    7·1 answer
  • If the area of a right angle triangle with base 3cm is 66cm, find its height.​
    6·1 answer
  • PLEASE I DESPERATELY NEED HELP MY ASSIGNMENT IS DUE TOMORROW I WILL MARK YOU AS BRAINLIEST WHOEVER ANSWERS FIRST PLEASEEEEE
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!