1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
3 years ago
11

What are the coordinates of A after a translation to the right by 4 units and up 1 unit?

Mathematics
1 answer:
Schach [20]3 years ago
7 0

Answer:(4,1)

Step-by-step explanation: over the x axis 4 and up 1 with the y axis

You might be interested in
99 orders in 9 days =_____ orders per day
Aleks [24]

Answer:

11 orders per day

Explanation:

99 / 9 = 11

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
3,152 divided by 16 is what
juin [17]

The quotient is<em> 197</em> .

You have a choice of 3 tools to use, any one of which will return the same answer:

-- your calculator

-- your pencil

-- your brain

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can you solve this ? Thanks
andreyandreev [35.5K]
For #1
you would do 
8 + 8 + 5 + 5 = 26
so they use 26 inches of ribbon

for #2 
since there is 8 sides and each side is 3 feet we multiply 
8 x 3 = 24 
so the perimeter of her collage room is 24 feet

for #3
its cut off...
5 0
3 years ago
Given that A, O &amp; B lie on a straight line segment, evaluate <br>x<br>.​
Afina-wow [57]

Answer:

Step-by-step explanation:

It is the same way:

       we know that

if A , O and B lie on a straight line segment

then

∡AOY+∡YOZ+∡ZOB=180°

so

3x+x+x=180-----> 5x=180--------> x=180/5--------> x=36°

the answer is

x=36°

<em>please mark me as brainliest</em>

4 0
3 years ago
On Monday, 351 students went on a trip to the zoo. All 7 buses were filled and 8 students had to travel in cars. How many studen
ira [324]

Answer:

49

Step-by-step explanation:

(351-8)/7 = 49

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write an equation in point-slope form of the line that passes through the point (2,−8) and has a slope of 4.
    5·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • What x-value makes the set of ratios equivalent?
    12·1 answer
  • What is the length of BC?<br><br> ___units?
    11·1 answer
  • FREE POINTS<br> ANSWER THIS <br> 2+2=? <br> LOL
    13·2 answers
  • Which equation is true
    6·2 answers
  • Easy rational numbers question!-help!
    11·1 answer
  • January 30, 2019 was the coldest day in Minneapolis-St paul i’m over 20 years the lowest temperature recorded that day was -28f
    7·2 answers
  • Madison was working at a store in the mall. She earns 7% commission for each sale that she makes. Last month, she sold a total o
    5·2 answers
  • NEEEEED HELP ASAP ASAP
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!