1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Citrus2011 [14]
3 years ago
15

I can’t figure this out

Mathematics
2 answers:
Rasek [7]3 years ago
5 0

Answer:

\dashrightarrow \: { \rm{28(y -  \frac{1}{7}) }} \\  \\ \dashrightarrow \: { \rm{28y -  \frac{28}{7} }} \\  \\ \dashrightarrow \: { \tt{28y - 4}}

Misha Larkins [42]3 years ago
4 0
28(y-1/7)= 28y-4
this deals with reducing fractions to their lowest terms.
You might be interested in
Write an equation parallel to y= -5/2x + 9 that passes through the point (-6,7) brainly
frozen [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

If two lines are parallel, that means their slopes are equal.

And we also know that the line must pass through (-6,7)

And with our point-slope equation, we get the equation:

y-7 = -\frac{5}{2} (x+6)

y - 7 = -\frac{5}{2} x-15\\y= -\frac{5}{2} x-8<------ Answer

Hope that helps!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help with this slopeee ASAPPP
anygoal [31]

Answer: 1 over y 2 over x

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
I have to add then put the answer in simplest form and the fraction is 5/8 plus 3/10
tamaranim1 [39]

Answer:

37/40

Step-by-step explanation:

5 0
4 years ago
PLEASE HELP. it is in the attachment
juin [17]

Answer:

<JKL=123

Step-by-step explanation:

57+57=114

360-114=246

246/2=123

<JKL=123

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Frozen motts sticks cost $.022 each. If there are 6 sticks in on order, what is the portion cost for an order of motts sticks?
solong [7]

Answer:

$ 1.32

Step-by-step explanation:

<u>Given </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

  • Cost of each Mott's Stick = $0.22 .

Now there are 6 sticks in an order . So the cost of six sticks will be ,

→ Cost = $ 0.22 × 6

→ Cost = $ 1.32

<h3>Hence the cost of an order of sticks is $ 1.32 </h3>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Describe how the graph of each function compares with the graph of the parent function y=log5 x+1
    12·2 answers
  • What is the conjugate? √x + 2√b
    13·1 answer
  • The planet mercury takes 56.6 earth days to rotate once around its axis. About how many times does it rotate around its axis dur
    5·1 answer
  • 1400 dollars is placed in an account with an annual interest rate of 5.5%. to the nearest year, how long will it take for the ac
    13·1 answer
  • I need help asap i just need the work pls help
    12·1 answer
  • The support of a wood table are in the shape of a right triangle. Find the third angle of the triangle of the measure of one of
    13·1 answer
  • A pencil box has dimensions of: 6 1/2 inches, 3 1/2 inches, and 1 1/2 inches, respectively. Approximately, how many cubes with s
    15·1 answer
  • 10.
    15·1 answer
  • Convert 123000000 milligram into kilogram ​
    12·1 answer
  • Which expression has the least value? <br> A.52 + 43 <br> B 42 - 53 <br> C.34 + 57 <br> D.25 34
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!