Answer:
2nd option
Step-by-step explanation:
4 + (-3) = 1 because the signs mismatch, something cannot be both positive or negative. When the signs are the same, whether it be both positive or both negative, the answer will always be positive, while if the signs are mismatching the answer will always be negative.
Hope I helped!
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
See description below.
Step-by-step explanation:
To choose the correct equation, find the slope of the line on the graph. Identify two points on the line. Then subtract to find their rate of change using the slope formula.

When you know the slope, find the negative reciprocal. For example, if the slope is 2/1 then the negative reciprocal is -1/2. This is the slope of a perpendicular line to a line with slope 2. Choose the equation which has this same slope.
Example:
y = 2x -1
y= -1/2 +5