1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
antoniya [11.8K]
3 years ago
12

I need a lot of help, I’m really confused on what we are learning currently.

Mathematics
1 answer:
Virty [35]3 years ago
3 0

7m+2=7n−5

Swap sides so that all variable terms are on the left hand side.

7n−5=7m+2

Add 5 to both sides.

7n=7m+2+5

Add 2 and 5 to get 7.

7n=7m+7

Divide both sides by 7.

7

7n

=

7

7m+7

Dividing by 7 undoes the multiplication by 7.

n=

7

7m+7

Divide 7+7m by 7.

n=m+1

You might be interested in
Can u plz help me plz?
mina [271]

6^3

that's the answer

8 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
Prinicipal Ramirez wants each of the 588 students at her school to solve 40 math problems for homework tonight. If every student
masha68 [24]

Step-by-step explanation:

588 × 40 = 23,520 math problems they would solve that evening

3 0
3 years ago
Can someone help and explain how to find domain and range I'm confused doing it on the last to I know how to do it with x just n
Thepotemich [5.8K]

Answer:

Domain is the set of inputs that will give you a defined output.

In example, f(x)=5/x, the domain would be all real numbers except for 0, because if it would be 0, it would be 5/0 which would be undefined.

Range is the set of outputs that are possible.

In example, f(g)=g(0), the range would be 0.

8 0
2 years ago
Sally, Sue and Sara are friends. Sue's age is twice Sally's age. Sara is 1 year younger than Sue. The
sergiy2304 [10]
Sue = 2 Sally
Sara = Sue - 1
= (2Sally) - 1
Sally + Sue + Sara = 49
Sally + 2 Sally + 2 Sally - 1 = 49
5 Sally = 49 + 1
5 Sally = 50
Sally = 10
Sue = 20
Sara = 19
3 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio of napkins to plates in the kitchen was 5 to 2. If there were 70 plates, how many napkins were there?
    8·1 answer
  • How can logarithms be graphed with different bases?
    14·1 answer
  • What is the maximum water the pool holds?
    15·1 answer
  • In the diagram, A ABC and A CDA are congruent.
    8·1 answer
  • What is the answer to the question
    15·2 answers
  • What two integers does √7 fall between?
    8·2 answers
  • I will give you brainliest if you answer pleaseee
    12·1 answer
  • PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIST
    14·2 answers
  • The volume of a cube is calculated by multiplying the length, width, and height. What is the volume of this cube?
    6·1 answer
  • A loaded pick-up truck travels 70 miles to deliver the load. For the trip back, the gas mileage is 20% better due to a lighter l
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!