1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xxTIMURxx [149]
2 years ago
9

A recipe uses 5 cups of milk to make 25 servings. If the same amount of milk is used

Mathematics
1 answer:
Papessa [141]2 years ago
5 0

Answer:

https://youtu.be/ssE-HVO4SY4

You might be interested in
If 75 is added to a number, the result is 39 less than three times the number.find the number
antoniya [11.8K]

Answer:

The answer is x=57

Step-by-step explanation:

First, we would set the number to x.

Then, we turn the words into an equation.

x+75 = 3x-39

Isolate the x.

-2x = -114

So...

x = 57

3 0
3 years ago
How to write y=3 in standard form
wel

Answer:

Is the question complete

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
2. Jolie manages an annual film festival in her town. Every year, one movie from every genre is chosen as a finalist to win best
Ad libitum [116K]

Answer:

Step-by-step explanation:

All votes: 10*3+18+22+15*3+20+8=143

143*0.2(20%)=28.6 about 28vote (Scifi)

Scifi, 10 adults, 18 children, which is 20% of the votes.

4 0
2 years ago
Giving 40 points who help me
Elena L [17]

Answer:

D is the answer. There are 5 boxes, that each has 3 filled in.

7 0
2 years ago
Can someone help me with this page?
Roman55 [17]
Sure
i will help with the page if i can do it…

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Brainliest!!!<br> Please help ASAP !
    15·1 answer
  • Which function will produce the same graph as the function shown below?
    5·2 answers
  • Rectangle B is shown below. Nadia drew a scaled version of Rectangle B using a scale factor of 1/5 and labeled it Rectangle C wh
    8·1 answer
  • LMN is s right triangle. <br> A. True <br> B. False
    5·2 answers
  • How to solve inequalities with word problems
    15·1 answer
  • A package of 6 pairs of insulated socks costs $32.34. What is the unit price of the pairs of socks?
    10·1 answer
  • If 5 more than twice a number is equal to 2 less<br> than 3 times the number, what is the number?
    13·1 answer
  • A and B are complementary angles. If m_A = (6x + 29) and m
    13·2 answers
  • A delivery truck is transporting boxes of two sizes: large and small. The combined weight of the large box and a small box is 70
    12·1 answer
  • Terri gets most of her exercise by walking briskly. Last year she walked an average of 4.2 miles per day with a standard deviati
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!