1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DanielleElmas [232]
3 years ago
12

Ricardo has agreed to tutor for the school. He owes his older brother $59 and would like to end the summer with at least $400 in

savings. How many sessions (s), can Ricardo tutor to meet his goal?
Tutoring - $9 per session

A. s ≥ 31 B. s ≥ 51 C. s ≥ 38 D. s ≥ 83
Mathematics
2 answers:
Dvinal [7]3 years ago
5 0

Answer:

44 or 45

Step-by-step explanation:

400 divided by nine

elixir [45]3 years ago
4 0

Answer:

51 sessions

Step-by-step explanation:

9x - 59 >= 400

9x >= 400 + 59

9x >= 459

x >= 459/9

x >= 51

You might be interested in
Please Help!!! . . . . .
Ede4ka [16]
PEMDAS. parenthesis, exponents, multiple or divide (whichever come first from left to right), add or subtract (whichever comes first from left to right)

So first do stuff in parenthesis.
Then do divide because thats next on the list and it happens earlier than the multiply one.

So, A
8 0
2 years ago
How to make an equation with numbers 0.25, 7.00, and 27
shepuryov [24]
There are many ways to do this.

One way could be 0.25x+7.00=27
8 0
4 years ago
Russell randomly surveys seventh graders in his schools and finds 6 of 30 attend summer camp. if there are 200 seventh graders i
suter [353]
The answer is 40 EXPLANATION: 6% of 30 is 20%. 20% of 200 is 40
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The following list shows the items and prices for a restaurant order. Calculate the total amount if there is a 7% tax and the cu
ziro4ka [17]

Answer :  b. $65.10

1 appetizer: $7.39=7.39

2 entrees: $16.99 each=  2 * 16.99=33.98

1 dessert: $5.29= 5.29

2 drinks: $2.30 each=4.6

cost = 7.39 + 33.98 + 5.29 + 4.6 =$51.26

7% tax = 51.26 * 0.07 = 3.5882

20% gratuity = 51.26 * 0.2= 10.252

Total cost = 51.26 + 3.5882 + 10.252 =65.1002

the total amount = $65.1

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Graph the inequality x>2
denis23 [38]

Answer:

no problem :) have a nice day

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Other questions:
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • What number is a factor of all the numbers 45 60 78 84 99
    8·2 answers
  • Jason gets paid $75 for 5 hours of lawn mowing. Jeremy mows lawns for 8 hours and is paid $160. What is the difference between t
    10·1 answer
  • What is the volume of the right cylinder?
    13·1 answer
  • Tomb trees are standing side-by-side in the sunlight one is 50 feet tall and the other is 20 feet tall if the taller tree cast a
    12·1 answer
  • Select the correct answer.
    6·1 answer
  • A corporation reported profits of approximately ​$600 million with approximately ​$11 million in revenues. Compare the profit to
    15·1 answer
  • The feet of a poem can easily be compared to _______.
    15·2 answers
  • Callie had $24.65 to spend on groceries. After buying 6 potatoes, she had $18.95 left. If each potato costs the same amount, wha
    5·1 answer
  • A scientist testing the effects of a chemical on apple yield (apples/acre) sprays an orchard with the chemical. A second orchard
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!