1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ziro4ka [17]
2 years ago
7

Given f(x)=-x-1, solve for x when f(x)=-10

Mathematics
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]2 years ago
3 0

f(x) = -10

set the equation equal to -10 and solve for x:

-10 = -x-1

Add 1 to both sides:

-9 = -x

Divide both sides by -1:

x = 9

You might be interested in
When the Defense Department ordered 132 new airplanes, the cost per plane was estimated to be $580 million. A cut in the order t
aliina [53]

Answer:

C. The loss of economies of scale

By definition represent "the cost advantages that enterprises obtain due to their scale of operation, with cost per unit of output decreasing with increasing scale" and thats the corrct option since if we increase the order we have a lower price.

Step-by-step explanation:

Assuming the following options we analyze one by one to select the correct one

A. A move to minimum efficient scale

By definition the minimum efficient scale (MES) or efficient scale of production is "the lowest point where the plant can produce such that its long run average costs are minimized" but thats not the case since the department order new planes and the costs are not minimized .

B. The law of diminishing returns

The law of diminishing marginal returns says that "at some point, adding an additional factor of production results in smaller increases in output" but that's not the case since we don't have smaller increases in output.

C. The loss of economies of scale

By definition represent "the cost advantages that enterprises obtain due to their scale of operation, with cost per unit of output decreasing with increasing scale" and thats the corrct option since if we increase the order we have a lower price.

D. An increase in fixed cost

That's False since on this case we don't have a fixed cost, the cost on this case depend on the size of the order.

4 0
3 years ago
Please help me with my questions!! It’s in my profile. Please help me, and I’ll help you with your questions!!!
nataly862011 [7]

Answer:

help me

Step-by-step explanation:

I am having trouble in math please help it's a quiz and I need to pass it

5 0
3 years ago
Please help :) 25 points <br><br> best answer will get brainliest
larisa86 [58]

Answer: An equality the state of being equal, especially in status, rights, and opportunities. Terms A common technique for simplifying algebraic expressions. When combining like terms, such as 2x and 3x, we add their coefficients. For example, 2x + 3x = (2+3)x = 5x. The distributive property It is used to solve expressions easily by distributing a number to the numbers given in brackets. For example, if we apply the distributive property of multiplication to solve the expression: 4(2 + 4), we would solve it in the following way: 4(2 + 4) = (4 × 2) + (4 × 4) = 8 + 16 = 24. Two step equations that have decimals and fractions as the coefficient of the variable and constant term are said to be two step equations with decimals and fractions. A few examples of two step equations with fractions and decimals are: 0.3 x + 2/3 = 1. 3x - 0.5 = 1.2.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Given the first term and the common difference find the first five terms and the explicit formula
Zielflug [23.3K]

Answer:

a_{1} = -34,\: a_{2} = -44,\: a_{3} = -54,\: a_{4} = -64,\: a_{5} = -74

____________________________________

a_{n} = -34\:–\:10(n-1)

8 0
3 years ago
5 x 7824984262984 ÷ 76
victus00 [196]
Google google google google
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A base angle of an isosceles triangle measures 30, and the length of one of the legs is 12. What is the length of the altitude d
    10·1 answer
  • Select all number that have an absolute value of 0.6​
    9·1 answer
  • Hailey works at a gift shop after school. She is paid $10 per hour plus 15% commission on merchandise she sells. Select an equat
    9·1 answer
  • What is the answer in fraction form of -2 2/5 + 3 1/4
    7·2 answers
  • Mr. Johnson is working on constructing a square table for his classroom. He positioned his design on a coordinate grid, as shown
    9·1 answer
  • How to answer a problem that says 5 ro the 4 power over 5
    14·1 answer
  • Find the unit price for each option shown below. Round to the nearest cent when necessary. Option I: 10 candy bars for $6.75 Opt
    15·2 answers
  • A packet has 54 sheets of paper. Suraj uses 4/9of the sheets. How many sheets has he used?​
    12·2 answers
  • What is 22 divided by 7?
    11·1 answer
  • The equivalent ratios show how many teaspoons there are in 5 cups. What method can be used to convert 1 cup to teaspoons? multip
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!