Answer:
A)
- National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
- Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz
B) The larger box is cheaper per ounce.
C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.
They would both be the same so there would be no better deal.
The total amount of water that Kiesha drinks in 12 days is 20 quarts
The average amount of water she drinks per day is 1 2/3 quarts
The number of days that Keshia drinks at least the average amount of water is 6 days
If she drinks 1 quart of day 13, the average reduces.
<h3>What is the average ?</h3>
The total amount of water drank in the 12 days can be determined by adding the quarts for each day together. When they are added together, the number is 20 quarts.
Average = total amount drank / number of days 1 2/3 quarts
New average = 20 + 1 / 13 = 21 / 13 = 1 7/13 quarts
The average reduces because the quart drank on the 13th day is less than the amount of water drank on the other days.
To learn more about the division of fractions, please check: brainly.com/question/25779356
#SPJ1
Answer:
Team B scored 17 points and team A scored 30 points.
Step-by-step explanation:
17 + 13 = 30
30 + 17 = 47
47 total points
Answer:
f(-10) = 2 times -10 + 1
= -19
f(2) = 2^2
= 4
f(-5) = 2 times -5 + 1
= -9
f(-1) = (-1)^2
= 1
f(8) = 3-8
= -5
Step-by-step explanation:
That might be the diameter of the circle