RB: $51.10/14=$3.65 per lb
Turkey: $42.60/12=$3.55 per lb
Ham: $3.80 per lb
Answer: Turkey is the LEAST expensive
Answer:
formula for a circle: (x-h)^2 + (y-k)^2 = r^2, where (h,k) is the center and r is the radius.
1. Plug in center coordinates into formula
(x-3)^2 + (y-(-6))^2 = r^2
2. Plug in radius value
(x-3)^2 + (y-(-6))^2 = 5^2
3. Simplify:
(x-3)^2 + (y+6)^2 = 25
D is 11
2d - 5 = 17 add 5 to both sides
2d = 22 divide by 2
d = 11 answer
Answer: C
Step-by-step explanation:
Answer:
27
Step-by-step explanation:
I'm not sure if this is the answer but that's what I got