1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
2 years ago
6

1. Kim works as a book keeper and creates invoices for a variety of companies. Help Kim find the total

Mathematics
1 answer:
Zanzabum2 years ago
8 0

This is about calculation of invoice.

<u><em>1) Total for the invoice = $2641.25</em></u>

<u><em>2) Total for the invoice = $30</em></u>

<u><em>3) Total for the invoice = $1925</em></u>

<u><em /></u>

  • 1) 12 cameras for $200 each

Amount for cameras = 12 × 200 = $2400

25 cables with length of 10 ft each cost $1.25

Amount for 10 ft cables = 25 × 1.25 = $31.25

12 ft specialty cables cost $1.75 per foot

10 of these cables will have length =12 × 10 = 120 ft

Amount for 10 of these cables = 1.75 × 120 = $210

Total for the Invoice = $2400 + $31.25 + $210

Total for the invoice = $2641.25

  • 2) 250 yards of rope costs $500.

Thus, price per yard = 500/250 = $2 per yard

For a customer that wants 15 yard;

Total for the invoice = 15 × $2 = $30

  • 3) Dump truck is rented for $275 per hour. And the minimum is 2 hours per day. This means that anything less than 1 hour, the money paid must be money for 2 hours.

Thus;

On monday; 1 hour will cost; 2 × $275 = $550

On Tuesday; 3 hours will cost; 3 × $275 = $825

On wednesday; 2hours will cost; 2 × $275 = $550

Total for the invoice = 550 + 825 + 550 = $1925

Read more at; brainly.com/question/17745127

You might be interested in
Please help me please and thank you.
Lelechka [254]
A: If you plug in the x and y values the inequalities are true
4 0
3 years ago
Answer 18, 19, and 20
mr_godi [17]
Question:

Trent had $20.

He now has $7.50 left.

Let N = price per notebook.

N = (20.00 - 7.50)/5

N = $2.50

Each notebook sells for $2.50.
3 0
3 years ago
Which description best describes the graph?​
kipiarov [429]

It is linear decreasing

4 0
3 years ago
What is the positive solution to the equation 0=13x2−3?
goblinko [34]

Answer:

x = \sqrt{39} /13 ≈ 0.48

Step-by-step explanation:

13x² = 3

x² = 3/13

rationalize the denominator

x = \sqrt{39} /13

6 0
2 years ago
Construct a right triangle whose legs are in the ratio 3:4. What are the ratios of each leg to the hypotenuse?
Leto [7]

hello

this type of question can be described as a pythagorean triple

i.e they come in 3:4:5

the 3:4 signifies the adjacent to opposite sides

x can be calculated using pythagorean theorem

x^2=3^2+4^2

4 0
1 year ago
Other questions:
  • Write 3.25 x 10^4 as an ordinary number.
    14·2 answers
  • Heyy can you please help me posted picture of question
    5·1 answer
  • Mark the absolute maximum point of the graph
    7·2 answers
  • Amber is starting a garden. She plants 2 flowers the first month. The next month, she plans three times more flowers (6 flowers)
    8·1 answer
  • Decide which of the following sets of points.​
    6·1 answer
  • If you roll a dice one time what is the probability for it to land on a number greater than 2​
    15·2 answers
  • You start at (5, 0). You move left 8 units and right 3 units. Where do you end?
    7·2 answers
  • Specialty t-shirts are being sold online for $15 each, plus a one-time
    10·1 answer
  • Can u change order of operations ?
    6·1 answer
  • How many different primes make up the prime factor for 180
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!