1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kicyunya [14]
3 years ago
12

A package of 4 pairs of insulated costs ​$21.96. What is the unit price of the pairs of ​?

Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
3 0

Answer:

$5.49

Step-by-step explanation:

21.96 / 4

You will get you unit price after you do that

You might be interested in
A blueprint for a building includes a rectangular room that measures 3 inches long and 5.5 inches wide. The scale for the bluepr
Nataly_w [17]

Answer:

hahajahahhahahahahahahahahahahahahha

Step-by-step explanation:

losiento mucho ❣❣☹☹✌✌☣☣☣⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️⚠️

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Super hero academy's ratio of boys to girls is 5:3. If 7th grade has 150,
UkoKoshka [18]

Answer:

94  boys and 56 girls.

Step-by-step explanation:

150/8 = 18.75 = x

b=x*5 = 94

g=x*3 = 56

b+g=150

8 0
3 years ago
Simplify to an expression of the form (a sin(θ)).<br> 2sin(/8)2cos(/8)
rjkz [21]

Answer:

Your expression equals 2 \sin(\frac{\pi}{4}) assuming the problem was to simplify 2\sin(\frac{\pi}{8}) 2\cos(\frac{\pi}{8}) to the form a\sin(\theta).

Step-by-step explanation:

2\sin(\frac{\pi}{8}) 2\cos(\frac{\pi}{8})

2(2)\sin(\frac{\pi}{8})\cos(\frac{\pi}{8})

Let's use the following identity: 2\sin(A)\cos(A)=\sin(2A)

2\sin(2 \cdot \frac{\pi}{8})

2 \sin(\frac{\pi}{4}) which is comparable to the form a\sin(\theta).

a=2

\theta=\frac{\pi}{4}

5 0
3 years ago
Solve the system: 6x=25y+1 5x−16y=−4
jeka94

Answer:

The solution is (x,y)=(-4,-1)

Step-by-step explanation: Add the equations in order to solve for the first variable. Plug this value into the other equations in order to solve for the remaining variables.

5 0
4 years ago
I need help with this question.
xz_007 [3.2K]

Answer:

b. 14

Step by step explanation:

5 0
4 years ago
Other questions:
  • A local bagel shop produces two products: bagels (B) and croissants (C). Each bagel requires 6 ounces of flour, 1 gram of yeast,
    12·1 answer
  • If a mechanic uses his credit card to pay for a compressor that costs $477.95 and does not pay on it until the second month, wha
    12·1 answer
  • Bottle A contains 4 ounces of water, which is 25% of the amount of water in Bottle B. How much water is there in Bottle B?
    6·1 answer
  • Someone please help me with this question !!
    8·1 answer
  • Solve for x.
    7·1 answer
  • Please help me!!!!<br> Thank you!!!
    14·1 answer
  • Refer to the following distribution:Cost of Textbooks Frequency $25 up to $35 2 S35 up to $45 5$45 up to $55 7$55 up to $65 20 S
    15·1 answer
  • Solve for W.<br> 2=LW<br> Nnnnnnnnnnnnnnnnn
    13·2 answers
  • Help pls i'm stuck on this helppp
    14·1 answer
  • Please help due IN MY CLASS TODAY
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!