1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KiRa [710]
3 years ago
6

Tom Thomas took tennis lessons. He traveled 12 miles one way at an average cost of $0.42 per mile. His racket cost $94, balls co

st $12.50, shoes cost $44.50, his warm-up was $34, and his shorts were $19.95. He paid 5% sales tax on his equipment, clothes, and warm-up. Tom also paid $20.00 per lesson for 12 lessons. He only had to pay for the warm-up one time. Including the cost of round trip travel, what is the total cost? $
Mathematics
1 answer:
Rzqust [24]3 years ago
4 0

Answer:

One Way Trip There = ($460.22)

There and Back Trip = ($465.26)

You might be interested in
100 points link down below! no off sight links please no I don't knows just a thing that state all the answers Ill give you anot
dolphi86 [110]

Answer:

All of the questions?

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression by combining like terms put each expression in its simplest form. 1. 5x^2-2xy+3y^2-4yx+3x-4y^2-5xy+2x-y
Reptile [31]
5x^2-7xy-2y^2-4yx+3x+2x
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
10 less than the product of 4 and z
Bumek [7]

Answer:

4z-10

Step-by-step explanation:

Hope this helped idek if its an option but so srry if its wrong.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which could be a step used when solving the equation 5x + 10 = 7.5x
svlad2 [7]

Answer:

x = 4

Move variables to the right and constants to the left. Then divide.

Step-by-step explanation:

5x + 10 = 7.5x (Given)

-2.5x = -10 (subtraction property of equality)

x = 4 (division property of equality)

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Translate and simplify the expression the sum of fifteen and a number plus twelve
mr Goodwill [35]
I think it might be 15n + 12 sorry if it’s not
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Mara is building a wind chime. She needs string in the following lengths: six
    15·1 answer
  • Mike is driving a boat at 12 mph and is increasing his speed by 0.2 mph each second. Hank is driving a boat at 26.4 mph and is d
    12·1 answer
  • A supermarket sells milk in two sizes: 4-pint
    9·2 answers
  • A swimming pool measures 35 feet wide by 50 feet long. What is the ratio of the length to the perimeter in simplest form? Perime
    12·1 answer
  • 1. You and 3 friends go out to Baskin and Robbins. Each buy ice cream for $5, a cookie = $3, and
    12·1 answer
  • Find the unit rate of 84 miles in 12 days
    7·2 answers
  • Some please help, select all the intervals where g is increasing
    15·2 answers
  • Can someone help me with this question? Will give brainliest.
    5·1 answer
  • Write an equation of the line that passes through (-2, 3) and is arallel to the line y=2x-4
    8·1 answer
  • A pet store has 150
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!