1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lemur [1.5K]
3 years ago
11

Write in slope intercept form an equation of the line (1, 2); m = -2

Mathematics
1 answer:
mr Goodwill [35]3 years ago
6 0
Y = 2
X = 1
M = -2
B = ?
y=mx+b
2=-2(1)+b
2= -2 + b
+2 +2
4 = b
Therefore the equation is
y = -2x + 4
You might be interested in
I'm awful at word problems someone please help
Lubov Fominskaja [6]

Your answer is B.

Flat fee is $250, so we cannot change this number.
585 - 250 = 335
335 (remaining cash) divided by 8 (price per student) = 41.875
Since we can't bring .8 of one student on the trip, we will round the number down to 41, because if we round up we will go over the budget of $585.

The maximum number of students a school can send is 41.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is i^86 imaginary number
choli [55]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
PLEASE HELP ME PLEASE
suter [353]

Answer:

$1.21

Step-by-step explanation:

Start by finding the total amount spent on shirts. Do this by multiplying $3.65 and 4 together. You will get 14.6. So, he spent $14.60 on 4 shirts. Take this amount and subtract it from the total amount paid for shirts and socks. $23.07 minus $14.60. This will give you $8.47 left to spent on socks. $8.47 divided by 7 is $1.21. Therfore, James paid $1.21 per pair of socks.

4 0
3 years ago
Martin uses 5/8 of a gallon of paint to cover 4/5 of a wall. What is the unit rate at which Martin paints in walls per gallon?
Papessa [141]

Answer:

The unit rate is 32/25 Walls per gallons.

Step-by-step explanation:

Gallons of paint used by Martin =  5/8 gallons

Portion of wall Martin wants to paint in pints = 4/5 wall.

Rate at which Martin paints the wall: Rate =  Portion of wall covered/Paints Used.

Rate = 4/5 Gallons/5/8 Gallons = 32/25 Wall Gallons.

8 0
2 years ago
600 second is how many min
horsena [70]
There is 60 seconds in 1 minute

600/60 = 10

10 minutes is your answer

hope this helps
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the sum of 1/8 + 5/16 + 3/8? A.9/32 B. 13/32 C. 9/16 D. 13/16
    11·1 answer
  • What is the patterns of 1,4,9,16​
    15·2 answers
  • Suppose we take a random sample of 41 state college students. Then we measure the length of their right foot in centimeters. We
    12·1 answer
  • CONDITIONAL PROBABILITY URGENT?
    8·1 answer
  • Sarah spent 1/3 of her monthly budget on food and 3/4 of her monthly budget on gasoline. Sarah has gone over budget and has spen
    13·1 answer
  • What is the solution to the equation -4(2x+3) - 2x + 1-(8x + 2)?<br> 30:00 HELP PLEASE 95 pOINTS
    9·2 answers
  • Math help please! Graph x &gt;2
    14·1 answer
  • Please help, sorry for it being hard to read.. 1st correct answer gets branliest
    8·2 answers
  • A bar graph titled Recommended Hours of Sleep has hours on the x-axis and age of the y-axis. Elementary-age children should get
    15·2 answers
  • Solve using proportions
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!