1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crank
3 years ago
9

The cooking time for a ham is 2/5 of an hour for each pound.

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
6 0

Answer:

First give ur intro

and something adout u

You might be interested in
I would like some help,, no need to rush though! (20 points :])
Pepsi [2]

1. A

2. B

3. A

hope its correct

5 0
3 years ago
Write an algebraic expression for the statement.The income earned at $ 10.91 per hour for w hours....
Alja [10]
This is a "rate of pay" problem.  The amount earned is equal to the (rate of pay) times the (number of hours worked).  

Let the income be represented by "i".  Then the formula is i = ($10.91/hour)*w, where w is the number of hours worked and has the unit of measurement "hours."
5 0
3 years ago
Can someone pls help me with this.
Elodia [21]

Answer:

[A] It will take 24 minutes for Joe and Charmaine to meet again at the starting line.

[B] Joe will complete 2 laps

[C]  Charmaine will complete 3 laps.

Step-by-step explanation:

Factor two numbers 12 and 8:

12 = 2×2×3

8 = 2×2×2

Find LCM of 12 and 8:

Lcm of 12 and 8 - 2×2×3×2 = 24

Therefore,

[A] How much time does it take for them to meet again at the starting line?

It will take 24 minutes for Joe and Charmaine to meet again at the starting line.

[B] How many laps does Joe complete

Joe will complete 2 laps

[C] How many laps does Charmaine complete?

Charmaine will complete 3 laps.

<u>~lenvy~</u>

6 0
3 years ago
12(3w+8)=25 what is the w
Mashcka [7]
12(3w+8)=25
36w+96=25 ( I used the distributive property)
          -96 . -96
36w=-71
w=-1.972222.... ( I divided both sides by 36)
 


         

7 0
4 years ago
What is the value of the underline digit?<br><br> 14.097
weqwewe [10]

Answer:14.097

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • When should I make a CoC clan.O. which town hall I mean.??
    5·1 answer
  • This is not the same one as before. Which in inequality matches the graph ?
    11·2 answers
  • Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?
    6·2 answers
  • T ≤ -4 <br><br>Someone please show me how to do this ​
    11·1 answer
  • Simplify 3r (r - 10s) - 4r (7s + 2r)
    10·2 answers
  • What’s 3 5/8 as a fraction
    6·1 answer
  • 1. Make sure you show all of your work!
    7·2 answers
  • 9-(7-3x) = 4+x-(3-x) solve for x
    10·1 answer
  • Solve the system of equations -x+y=15−x+y=15 and -5x-3y=27−5x−3y=27 by combining the equations
    12·1 answer
  • The men's U.S. Open tennis tournament is held annually in Flushing Meadow in New York City. In the first round of the tournament
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!