Answer: 165 ways
Step-by-step explanation:
The process of selection is done by using the combination formula for selection. If given "n" items and we are to choose "r" items from this given "n", the formula to use is denoted by:
nCr. = n! /(n-r)! × r!
Where
n! = n * (n-1) * (n-2)... *3*2*1.
In this case the number of items given = 11
And the number of items to be chosen = 3,
Hence the number of ways to do this = 11C3= 11!/(11-3)! × 3!
=165 ways.
Answer: the answer is c) $.45
Step-by-step explanation: to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45
Answer:
g= 4 and g =5
Step-by-step explanation:
Answer:
32
Step-by-step explanation: